Медия без
политическа реклама

Тръмп допусна, че може да депортира Мъск от САЩ

01 Юли 2025Обновена
Конфликтът между доскорошните близки съмишленици се задълбочава
EПА/БГНЕС архив
Конфликтът между доскорошните близки съмишленици се задълбочава

Конфликтът между президента на САЩ и Илон Мъск се завъртя с бесни обороти от снощи насам. 

Тръмп предложи днес Департамента за правителствена ефективност (DOGE) да разгледа субсидиите, които компаниите на главния изпълнителен директор на "Тесла" (Tesla), и бивш ръководител на ведомството, Илон Мъск са получили, за да спести федерални средства.

Коментарите на Тръмп идват, след като Илон Мъск поднови критиките си вчера към законопроекта, предвиждащ намаляване на данъците и увеличаване на разходите, предложен от Тръмп.

"Илон може да получи повече субсидии от всеки друг човек в историята, далеч, и без субсидии Илон вероятно ще трябва да затвори бизнеса си и да се върне у дома в Южна Африка. Край на изстрелванията на ракети, сателитите или производството на електрически автомобили и нашата страна ще спести цяло състояние. Може би трябва да накараме Департамента за правителствена ефективност да разгледа добре и внимателно това? Големите разходи може да бъдат спестени!!!", написа Тръмп в публикация в социалната мрежа "Трут соушъл" (Truth Social). 

"Буквално казвам "спрете всичко". Сега", написа Мъск в отговор в социалната си мрежа "Екс" (X).

Междувременно по-късно днес в отговор на журналистически въпрос Тръмп допусна депортиране на Мъск от САЩ. „Ще го разгледам“, отговори той на съответния въпрос. Преди месец бившият съветник на Тръмп – Стивън Банън – призова за депортирането на Мъск. Мъск е роден в ЮАР. От доста време има спекулации, че пребивава незаконно в САЩ.

Тръмп заяви, че DOGE е "чудовище, което може би ще трябва да се върне и да изяде Илон".

 

По негово мнение, Мъск е "разстроен от това, че е загубил от производството на електромобили, но може да загуби много повече от това". „Кой иска електромобил? Аз не искам електромобил. Те избухват“, —  заяви Тръмп, който преди няколко месеца тържествено показа в двора на Белия дом, че има "Тесла".

Мъск побърза да отговори, че би могъл да изостри конфликта с Тръмп, който допусна възможността за неговата депортация, но няма да го направи.

„Толкова изкушаващо е да изостря ситуацията. Толкова, толкова изкушаващо. Но засега ще се въздържа“, написа предприемачът в X.

След седмици на относително затишие след спор с Тръмп относно предложеното законодателство, Мъск се присъедини отново към дебата в събота, когато Сенатът разгледа проектобюджета на американския президент, наричайки го "абсолютно безумен и разрушителен".

Вчера Мъск засили критиките си, заявявайки, че представителите в Конгреса, които са водили кампания за намаляване на разходите, но са подкрепили законопроекта, "трябва да се засрамят!", като допълни, че ще загубят "междинните избори в САЩ (за Конгрес) догодина", ако подкрепят предложеното от Тръмп законодателство.

Главният изпълнителен директор на "Тесла" и "СпейсЕкс"( SpaceX) отново призова за нова политическа партия, заявявайки, че огромните разходи, заложени в законопроекта, показват, "че живеем в  еднопартийна страна".

"Време е за нова политическа партия, която наистина има грижа към хората", написа той в платформата "Екс".

Критиките на Мъск към законопроекта предизвикаха разрив в отношенията му с Тръмп, отбелязвайки драматична промяна, след като технологичният милиардер похарчи близо 300 милиона долара за кампанията за преизбиране на Тръмп, припомня Ройтерс.

Мъск твърди, че този законопроект ще увеличи значително дълга на страната и ще заличи спестяванията, постигнати при управлението му в Департамента за правителствена ефективност.

Не е ясно какво влияние има Мъск върху Конгреса или какъв ефект може да окаже мнението му върху приемането на законопроекта, отбелязва Ройтерс. От Републиканската партия изразиха загриженост, че разногласията му с Тръмп може да навредят на шансовете им да защитят мнозинството си на междинните избори за Конгрес през 2026 г.

Разривът доведе и до нестабилност за "Тесла", като акциите на компанията претърпяха резки колебания, които заличиха приблизително 150 милиарда долара от пазарната ѝ капитализация.

Законопроектът в момента се обсъжда в Сената. Ако бъде приет, той все още трябва да получи одобрение от Камарата на представителите (долната камара на Конгреса на САЩ), допълва ДПА. 

Независимата Бюджетна служба на Конгреса (Congressional Budget Office - CBO) изчисли, че законопроектът би увеличил дефицита на САЩ с допълнителни 3,3 трилиона долара в рамките на десет години.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Доналд Тръмп, Илон Мъск

Още новини по темата