Съединените щати и Саудитска Арабия подписаха днес споразумение за продажба на въоръжение на стойност близо 142 милиарда долара, което предвижда Рияд да се сдобие с най-съвременно оборудване и услуги от американски фирми, съобщи Белият дом, цитиран от Ройтерс и от БТА.
Сделката в областта на отбраната е част от ангажимента на Саудитска Арабия за инвестиции в размер на 600 млрд. долара в САЩ, съобщи Белият дом. Споразумението включва също така износ на газови турбини и енергийни решения на "Дженеръл Eлектрик" (General Electric) на обща стойност 14,2 млрд. долара и на пътнически самолети Boeing 737-8 на обща стойност 4,8 млрд. долара.
Споразуменията бяха подписани по време на посещението на президента на САЩ Доналд Тръмп в Саудитска Арабия.
Двете страни обсъдиха възможността Рияд да купи изтребители Ф-35 на "Локхийд Мартин" (Lockheed Martin), предаде още Ройтерс, позовавайки се на двама запознати с дискусиите източници.
Въпреки това не е ясно дали Вашингтон ще разреши на арабското кралство да продължи процеса по покупката, която би дала на Саудитска Арабия модерно оръжие, използвано от близкия съюзник на САЩ Израел, посочи агенцията. Възникна и въпросът за качественото оръжейно предимство, каза един от източниците, имайки предвид американските гаранции за Израел, че получава по модерно въоръжение, отколкото арабските държави.
Израел разполага с изтребители Ф-35 от девет години, като е изградила няколко ескадрили.
Правителствата в Персийския залив отдавна се стремят към най-модерния изтребител с вградена технология "стелт", която му позволява да не бъде засичан от врага. Ако САЩ одобрят трансфера, Саудитска Арабия ще бъде едва втората близкоизточна държава след Израел, която ще разполага с изтребители Ф-35.
Белият дом определи подписаната днес сделка като най-голямата в сферата на отбраната в историята, тъй като тя надхвърля дори тази, сключена през 2017 г. по време на първото посещение на американския президент Доналд Тръмп в кралството, на стойност близо 110 млрд. долара, припомни ДПА.
Тръмп, който пристигна по-рано днес в Рияд, подписа няколко споразумения със саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман за сътрудничество в енергийния, отбранителния, медицинския и космическия сектор.
В споразуменията са включени развитие и модернизиране на способностите на саудитските въоръжени сили, сътрудничество в областта на съдебната система и медицинските изследвания, съобщи саудитската държавна телевизия.
ПАДАТ АМЕРИКАНСКИТЕ САНКЦИИ СРЕЩУ СИРИЯ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще се срещне утре в Саудитска Арабия със сирийския временен президент Ахмед аш Шараа - някогашен ислямистки бунтовник, който миналата година поведе свалянето от власт на дългогодишния президент Башар Асад, предаде Асошиейтед прес. Санкциите на САЩ срещу Сирия, въведени по на управлението на Башар Асад, "бяха жестоки и парализиращи", но за времето си имаха важна функция, цитира Sky News Доналд Тръмп от Рияд, който поднесе изненада. "Дойде време да бъдат отменени. Дойде време за радост. Сваляме ги. Казвам: успех, Сирия, покажи ни нещо много особено", каза Тръмп.
ПЕРСИЙСКИЯТ ЗАЛИВ НЯМА ДА СТАВА АРАБСКИ
Тръмп се отказал да преименува Персийския залив на Арабски, съобщи CNN. Причината е заплахата на Иран да спре преговорите за ядрената сделка.