Медия без
политическа реклама

Путин и Байдън си организираха спешно нова видеосреща

Инициативата за новия телефонен разговор е на руския президент, твърди Си Ен Ен

29 Дек. 2021
EPA/BGNES

Американският президент Джо Байдън и руският държавен глава Владимир Путин ще разговарят по телефона в четвъртък, 30 декември, съобщават световните агенции. Това става само три седмици, след като двамата си организираха видеосреща с основна тема Украйна. 

Президентите на Русия и САЩ Владимир Путин и Джо Байдън разговаряха тази вечер малко повече от два часа по видеомост, но не разкриха пред медиите съдържанието на беседата си.

Сега те ще обсъдят "широк диапазон от теми, включително предстоящите дипломатически ангажименти с Русия". Потвърждение за разговора има и от Белия дом, и от Кремъл. 

Инициативата за разговора е била на Путин, обяви Си Ен Ен, позовавайки се на представител от американската администрация. Байдън е приел, тъй като "вярва, че с Русия трябва да се води пряк лидерски диалог". 

Си Ен Ен твърди още, че администрацията на американския президент продължава да работи с европейските си съюзници по общ подход спрямо струпването на руски военни части на границата с Украйна. В момента върви подготовка за срещата САЩ-Русия на 10 януари в Женева. 

Двамата президенти разговаряха на 7 декември повече от два часа. Телемостът тогава протече по защитена линия за видеовръзка, която се използваше за първи път. 

От краткото резюме, публикувано на сайта на Белия дом тогава, стана ясно, че по време на разговора Байдън е изразил 'дълбока загриженост' относно ескалацията на руските сили около Украйна. В случай на ескалация САЩ и съюзниците ще отвърнат със строги икономически мерки. 
Президентът Байдън потвърдил подкрепата си за суверенитета и териториалната цялост на Украйна и е призовал за деескалация и връщане към дипломацията. Байдън и Путин са разпоредили на своите екипи да работят за развитието на обсъжданите теми. Следващият ход на САЩ ще бъде "в тясна координация със съюзници и партньори". Президентите обсъдиха тогава и стратегическата стабилност между САЩ и Русия, темата за киберсигурността и компютърните атаки, както и съвместната работа по регионални въпроси като Иран.