Тези самолети са едни от най-добрите. Бог на прости жертвите! Дан' са заспали пилотите или лошо време? Абе на човек винаги му отбива га се качи на самолет. Няма ли как да се измисли нещо за сигурността?
Броят на загиналите при катастрофата с пътнически самолет на авиокомпанията "Пакистански международни авиолинии" в квартал на град Карачи достигна 97 души съобщават международните агенции, цитирани от БНР. Съобщава се и за двама оцелели. По-рано през деня данните бяха за 80 жертви. Към момента не може да се каже дали всички загинали са пътници от самолета, или сред тях има и жители на разрушените при падането на машината домове.
Вчера самолет на пакистанските авиолинии с 99 души на борда се разби вътре в самия Карачи. Машината Airbus A320 на "Пакистан интернешънъл еърлайнс" е паднала върху жилищни сгради. Доста от тях са разрушени, става ясно от кадрите, разпространени в социалните мрежи. Не е ясно колко са пострадалите на земята. Изпратени бяха спасителни екипи, както и армията. Досега са открити двама оцелели. Първоначално властите потвърдиха смъртта на 37 души с очаквания броят им да се увеличи.
От компанията "Пакистан интернешънъл еърлайнс" заявиха, че пилотът е съобщил в контролната кула за "технически затруднения" със самолета, но без повече подробности.
Самолетът е летял от Лахор за Карачи. На борда му е имало 91 пасажери и 8 души екипаж. Разбил се е в близост до международното летище "Джина", на което е трябвало да кацне. Инцидентът стана няколко дни, след като Пакистан възобнови търговските полети, спрени заради коронавируса. В страната се подготвят да отпразнуват края на Рамазана, като много хората се прибират по родните си места за празника.
Живо бебе е открито на мястото на катастрофата, съобщи БГНЕС, като цитира "Мирър". От излъчените по местната телевизия кадри се вижда мъж, който изнася бебе на ръце. Предполага се, че семейството на детето е живяло в една от сградите, върху които падна самолетът. Не се съобщават данни за състоянието на родителите.
Miracle baby pulled alive from Pakistan plane crash area during live news report https://t.co/rRl0RvPUb6 pic.twitter.com/cDWJt2l5SY
— Daily Mirror (@DailyMirror) May 22, 2020
В последните години в Пакистан станаха няколко тежки авиоинцидента, припомня Би Би Си. През 2010 г. самолет на частната компания Airblue се разби край Исламабад и погуби всичките 152-ма души на борда - това е и най-смъртоносната авиокатастрофа в историята на Пакистан. През 2012 г. машина Боинг 737-200 на Bhoja Air падна край град Равалпинди заради лошо време, като загинаха 121 души. През 2016 г. самолет на "Пакистан интернешънъл еърлайнс" избухна в пламъци, докато пътуваше към Исламабад, и уби 47 души.
24.02.2021
Обновена
23.02.2021
Обновена
04.02.2021
Тези самолети са едни от най-добрите. Бог на прости жертвите! Дан' са заспали пилотите или лошо време? Абе на човек винаги му отбива га се качи на самолет. Няма ли как да се измисли нещо за сигурността?
Няма да повтарям, че самолетите са най-безопасно средство за пътуване, то това е ясно. Според мен обаче хората имаме особен психологически проблем с тях, защото:
- при редките случаи на самолетна катастрофа често загиват всички пътници. Това е много по-стряскащо от 2-3 загинали в автомобилна катастрофа, въпреки че автомобилните катастрофи са стотици хиляди на година.
- имаме чувство за липса на контрол - когато се возим в автомобил имаме (измамно) чувство, че владеем ситуацията. В самолет това не е така - там се чувстваме тотално безсилни и зависими от пилот и машина.
- сме в нехарактерна среда за човека - небето. Не ни е мястото там от чисто природна гледна точка.
Това си си мои аматьорски размисли, де - психолозите да се изкажат.
Да, това е, и според мен. И точно в този ред.
Диспетчер сообщил пилоту самолета, что наблюдает уход воздушного судна влево. Пилот ответил: «идем прямо, отказ двигателя». Позднее в аэропорту ему сообщают номер полосы для посадки. «Принято», — отвечает пилот. Затем он передает международный сигнал бедствия.
«Сэр, Мэйдэй, Мэйдэй, Мэйдэй, Мэйдэй. Пакистан 8303», — говорит пилот.
«8303, принято, обе полосы свободны для посадки», — отвечает диспетчер.
То туй го знаем. Все пак е интересно колко плащат авиокомпаниите при нещастен случай, и колко плащат железниците и автопревозвачите.