Мощна кибератака блокира болници и спешни отделения в САЩ
Ударена е мрежа от медицински заведения в поне 4 щата
Кибератака наруши работата на мрежа от болници в САЩ, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Вследствие на атаката някои отделения са били затворени, включително и спешните отделения на клиники в най-малко четири американски щата.
Засегнати са болниците на "Проспект медикъл холдингс", който управлява 16 лечебни заведения в Калифорния, Кънектикът, Пенсилвания и Роуд Айлънд.
По случая е започнало разследване с участието на специалисти в областта на киберсигурността.
Става дума за атака, при която злонамерена програма криптира данните и иска изплащане на откуп, за да ги направи отново достъпни.
"СЕГА" припомня:
Само преди две години американското правителство обяви извънредно положение, след като най-големият тръбопровод за гориво в САЩ бе ударен от кибератака, кодирала компютърните системи. Тръбопроводът "Колониал" пренася 2,5 милиона барела на ден - 45% от доставките на дизелово гориво, бензин и керосин към Източното крайбрежие.
Тогава работата му беше напълно разбита от кибербанда с цел получаване на откуп. Множество източници потвърдиха по онова време, че атаката е причинена от руски киберпрестъпници с името „Тъмна страна”, която е криптирала 100 GB данни. Престъпниците са поискали откуп, за да не пуснат данните в интернет.
Месеци по-рано пък бе пробита дори правителствената компютърна мрежа в САЩ. Атаката беше осъществена отвън, а целта ѝ са били Министерството на финансите и Националното управление по телекомуникации и информация. В продължение на една седмица почти всеки ден се появяваше нова информация за „хакнати“ държавни институции, между които са Министерството на търговията и енергетиката, Държавният департамент, изследователски центрове. По оценка на корпорация Microsoft, жертва на атаките са станали поне 40 държавни структури, както и неизвестен брой частни фирми, включително самия Microsoft.
Тогава стана ясно, че атаката е започнала още през март 2020 г. , като хакерите са успели да проникнат в системата на компания SolarWinds в Тексас. Тя произвежда софтуер за управление и сигурност на компютърните системи. Новината се състоеше в това, че самата SolarWinds не е била целта на хакерите, а само начин за внасяне на вредния софтуер в американските правителствени институции, срещу които са били планирани атаките. Прониквайки в SolarWinds, хакерите са инсталирали свой секретен код в един от пакетите за актуализиране на програмите на тази компания, който е разпратен до клиентите ѝ посредством системата за автоматичен ъпдейт.
По онова вребе бе обявено, че избраната от хакерите атака им е позволила в продължение на почти 8 месеца незабелязано да ровят в компютрите на десетки държавни институции.
Тогавашният държавен секретар на САЩ Майк Помпео заяви, че Русия има отношение към кибератаката Sunburst. Москва отхвърли категорично тези обвинения.
можете да направите дарение през PayPal