Медия без
политическа реклама

Меркел и Борисов блокираха санкциите на ЕС срещу Турция

Подкрепяме Гърция и Кипър, но настояваме за дипломатическо решение, обяви Бойко Борисов

11 Дек. 2020Обновена
БГНЕС/ЕПА

Германия и България са били сред най-гласовитите страни от Европейския съюз, които блокираха санкциите срещу Турция на срещата на върха на 10 декември, EURACTIV, като цитира свои източници.

"Германският канцлер Ангела Меркел и българският министър-председател Бойко Борисов бяха лидерите, които открито се противопоставиха на санкциите срещу Анкара", твърдят дипломатическите източници. И допълват, че и Испания, Италия, Малта и Унгария също са били против, но не са го изразили открито.

Австрия подкрепи санкциите, докато Франция, която иска строг европейски отговор срещу агресивния тон на Анкара, смекчи реториката си на срещата на върха.

Според заключенията от срещата лидерите на ЕС са обсъдили агресивността и едностранните действия на Турция в Източното Средиземноморие. На практика обаче те заеха мека позиция, като предоставиха на Анкара още 3-месечен гратисен период.

Лидерите призоваха Европейската комисия да изготви доклад най-късно през март 2021 г. за отношенията между ЕС и Турция като цяло и да проучи "възможностите и инструментите как да постъпим".

Представителите на 27-те страни в блока също така ясно посочиха, че "позитивният дневен ред остава на масата", като обещаха на Турция да продължат да предоставят финансова помощ за управление на миграционните потоци в страната. Не на последно място, лидерите на ЕС заявиха, че ще търсят координация по въпроса за Турция с новата администрация на Съединените щати. 

По-късно в свое изявление за постигнатото на съвета премиерът Бойко Борисов разясни заетата от България позиция и обяви, че счита компромиса за полезен. "Ние като член на ЕС подкрепяме нашите приятели от Гърция и Кипър. Точка. Оттук насетне настояваме да се намерят дипломатически решения с Анкара за този бизнес проблем – защото той касае добива на газ. Обсъдихме нарушаването на договорите и провокативното движение на военни и други плавателни съдове, защото не е от полза за никой. Както и категорично осъдихме когато се нападат водещи личности като Макрон. Не считам, че това е етично", коментира Борисов. Той изтъкна, че германското председателство е положило огромни усилия да се намери този компромис между държави, които държаха на незабавни санкци и такива, които са против. "Дадоха се тези три месеца, има санкции, но срещу фирми, участват в проучванитя, но оставаме отворени, защото това е нашият най-голям съсед. Предложих на следващата среща на НАТО да си говорим за южния фланг – това сме ние, Гърция, Турция и имаме ли си доверие", коментира Борисов.

Германия, която понастоящем е председател на ЕС, винаги се е противопоставяла на санкциите и е искала да поддържа каналите за комуникация  с Анкара отворени.

Още по темата