Медия без
политическа реклама

Черна гора изгони сръбския посланик, но Сърбия се сдържа да отвърне

29 Ноем. 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС
Черногорците станаха много чувствителни към "общата история" със Сърбия

Черна гора и Сърбия реципрочно изгониха посланиците си и влязоха в открита дипломатическа вражда, предадоха световните агенции. Часове след това се разбра, че Белград е премислил и се е сдържал.

В събота Черна гора обяви сръбския посланик Владимир Божович за персона нон грата, защото преиначил историята на отношенията между двете бивши югославски републики, и му даде 72 часа да напусне. Сърбия веднага обяви реципрочна мярка, засягаща черногорският посланик Тарзан Милошевич.

"Вчера посланик Божович нарече незаконното и нелегитимно събрание от 1918 г. освободително и свободна воля на черногорския народ, което за пореден път по най-прекия начин омаловажи държавата, която му осигури дипломатическо гостоприемство", се казва в изявлението на външното министерство на Черна гора. Добавя се, че по този начин Божович унижава законодателния и представителния орган - парламента на Черна гора, който на 29 ноември 1918 г. приема Резолюция за отмяна на решението на събранието, с която се премахва предишния суверенитет на Черна гора, а нейната територия е присъединена към Кралство Сърбия и крал Никола Петрович Негош е насилствено детрониран.

Сърбия показа сила, като отказа да отвърне на експулсирането на посланика на Белград в Черна Гора, заяви Александър Вучич при откриване на болница в Крушевац.

„[Отказът да експулсирам посланика] беше моята идея, моя инициатива, дълго се замислях и попитах [премиера] Ана [Брнабич] и [външния министър] Никол [Селакович]…Аз вярвам, че животът и отношенията между съседите и приятелите са много по-важни от конвенциите, нямаме причина да губим нищо, но можем да покажем не нашата слабост, а нашата сила, като откажем да изгоним посланикът на Черна гора. Мисля, че правителството след моята инициатива взе правилното решение, направихме добро на нашата страна…Ние показваме, че искаме приятелски, добри отношения, братски отношения с Черна Гора", каза той. Бърнабич заяви днес, че няма да експулсира черногорския посланик след консултации с Вучич. 

Това се случва само четири дни преди правителството на Черна гора да бъде заменено от нова коалиция, напомни радио "Свободна Европа". Президентът Мило Джуканович ръководи страната от близо 30 години. По време на неговото управление бе обявена независимост от Сърбия (през 2006 г.), а през 2017 г. Черна гора стана член на НАТО.

През август обаче неговата Демократична партия на социалистите на Черна гора (ДПСЧ) загуби парламентарните избори. Очаква се в сряда парламентът да гласува ново правителство, обединяващо три опозиционни групи.

Най-влиятелната от тези партии е проруският и просръбски Демократичен фронт (ДФ). Неговите партньори обаче подчертават, че Черна гора трябва да продължи прозападния си курс.

Още по темата