Управляващите влизат в опасна игра на демагогия, която може да помрачи подготовката и началото на членството на България в еврозоната в идните месеци. Под претекст, че трябва да борят спекулата и инфлацията, те пришпориха промени в Закона за въвеждане на еврото, които дават нови правомощия на контролните органи да проверяват и наказват фирмите за "необосновано" повишение на цени, и позволяват на правителството да въвежда допълнителни (неясно какви) мерки. Предложените промени бяха приети на първо четене на заседание на бюджетната комисия с 11 гласа "за" и 9 "против" - въпреки многобройните критики на представители на бизнеса и на опозицията.
Стигна се до абсурдната ситуация депутати от най-популистките парти като "Възраждане" и "Меч" да атакуват проекта като "троцкизъм", "антипазарен" и вреден социализъм, а уж десните ГЕРБ и "Ново начало" да бранят като крайно необходима намесата на силната държавна ръка. По-строгите мерки са желани от хората, настоя Йордан Цонев, повтаряйки лозунгите на своя партиен шеф Делян Пеевски за грижа за народа. "Искате да отмените пазарната икономика", възрази му Димо Дренчев от "Възраждане".
Опасения
От бизнеса споделиха опасения, че проверяващите - екипите на КЗП, НАП, КЗК, ще имат право да "тарашат" търговските обекти, да изискват всякакви документи и справки в невъзможно кратки срокове, да обвиняват фирмите в "необосновано" вдигане на цени без ясни критерии какво значи "необосновано".
"А ако ми вдигнат наема на обекта и аз приема и го калкулирам в цената, това обективна причина ли е? Ако повиша цените, защото съм увеличила заплатите на персонала, според вашия проект ще е необосновано", посочи Яна Стратиева от асоциацията на производителите на храни и напитки.
"Това ще е обосновано", скастри я Йордан Цонев от "Ново начало".
"Не е вярно, в проекта пише, че вдигането само на минималната заплата е обективен фактор за корекция на цените", възрази Стратиева. Председателят на комисията Делян Добрев грубо сложи точка на спора. "Като ви дойдат на проверка НАП и КЗП, извадете стенограмата от днешното заседание и им покажете какво сме казали с Йордан Цонев", препоръча депутатът от ГЕРБ.
Цончо Ганев от "Възраждане" поиска разяснение какво ще се случи, ако проверяващите твърдят, че има спекулативно поскъпване, а фирмата оспори и се стигне до съд - цената ще остане ли увеличена и тогава какъв изобщо ще е смисълът от затегнатия контрол. "Фирмата ще бъде глобена, ако има необосновано оскъпяване", обясни Йордан Цонев. "Оспорването на глобите за нарушения е административно производство, обикновено отнема година, ако делото през две съдебни инстанции", посочиха от МФ.
От отговорите се разбра, че силната ръка на държавата няма да свали цените, само ще засили административния тормоз над бизнеса и ще увеличи работата на съдилищата. Дори налагането на санкциите да бъде потвърдено след година в съда, глобите вероятно ще бъдат избити с вдигане на цените.
"Никой няма да смее да намали цените - дори да има условия за това, защото после, ако се наложи да ги вдигне, ще го карат да доказва, че е обосновано", каза още Стратиева.
Мартин Димитров от ДБ изрази и друго опасение - че при засилените проверки ще се прилата двоен аршин: фирмите с връзки във властта ще бъдат под чадър, а останалите ще бъдат подложени на администранивна преса.
"Какво значи текстът, че МС ще може да въвежда допълнителни мерки при прекомерно поскъпване - това е даване на празен чек!", възмути се Димитров. Той настоя при следващото обсъждане на проекта Министерството на финансите да даде поне три конкретни примера за ситуации, които налагат въвеждане на допълнителни мерки и какви могат да са тези мерки.
Хасан Адемов от АПС попита има ли някакво съгласуване на този проект с другия голям готвен закон - на земеделското министерство, който също предвижда мерки срещу поскъпването (по агро-хранителната верига). Никой не отговори на въпроса му. Проектозаконът, който министър Георги Тахов от месеци промотира, още е на фаза обществено обсъждане и е затрупан от критики. В него се залагат тавани на надценките по цялата верига от нивата до магазина.