Медия без
политическа реклама

Кабинетът получи картбланш за неограничен контрол на цените

Народното събрание прие окончателно спорни промени в Закона за въвеждане на еврото

30 Юли 2025Обновена
Илияна Кирилова

Правителството ще може да взима всякакви мерки за противодействие на "значително" нарастване на цените на стоки и услуги от първа необходимост. Това гласува днес Народното събрание с окончателното приемане на промени в Закона за въвеждане на еврото.

Разпоредбата с неясната и безконтролна намеса на правителството бе една от най-спорните в скоростно предложените промени в закона срещу спекулативното вдигане на цените около въвеждане на еврото. При второто четене депутатите Делян Добрев и Йордан Цонев внесоха корекция в опит да тушират недоволството на бизнеса, но само замениха думата "прекомерно" със "значително" нарастване на цените. И уточниха, че под този контрол ще бъдат стоки от първа необходимост като хляб, мляко, яйца, брашно, олио, питейна вода, ток и парно, лекарствени продукти по лекарско предписание, базови средства за лична хигиена.

Управляващите отхвърлиха в пленарна зала искането на ПП-ДБ да няма подобна намеса на правителството. Отхвърлено бе предложението и на "Възраждане" правителствените мерки срещу "спекулата" да бъдат одобрявани и от парламента.

"Такъв текст дава празен чек за всякакви действия на Министерския съвет - от налагане на тавани на цените, до тавани на надценките и дори до национализация", каза Мартин Димитров от ПП-ДБ.

От "Възраждане" предупредиха, че това е връщане на плановата икономика с контрол на цените, но и предоставяне на властта на пълен набор от инструменти за тормоз на бизнеса.

Против тази мярка се обявиха и от МЕЧ. "Отваряте "кутията на Пандора". Всяко следващо правителство ще се позовава на тази разпоредба и ще може да удължава сроковете й на действие, за да се опитва да контролира икономическите процеси в страната", заяви Красимир Манов от МЕЧ.

"Не само с тази разпоредба, но и с целия закон има опасност фирмите да бъдат разделени на добри и лоши. Макар че някои текстове бяха смекчени, бухалките върху бизнеса остават и се опасяваме, че за някои ще бъдат нанесени удари”, коментира още Мартин Димитров.

От "Продължаваме промяната" се усъмниха, че целта на управляващите е намалят цените на стоките и услугите, защото с последните промени в закона за еврото се е постигнал точно обратният ефект. "Как да си обясним защо КЕВР на два пъти през последната година вдигна цената на тока за бита с 12%, изпреварвайки ръста на доходите? Същото се случва от 1 юли с парното. Очаква ни тежка "Борисова" зима", заяви Венко Сабрутев.

 Цончо Ганев от "Възраждане" разви тезата, че всъщност целта на управляващите е да напомпат инфлацията, което да донесе повече постъпления от ДДС в бюджета и запълване на дупката в него. "Така правителството ще покрие раздутите разходи - чрез контролирана и стимулирана инфлация", обяви Ганев.

От управляващата коалиция - ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-НН, не се чу нито едно изказване в защита на новите мерки срещу спекулата. Единствено шефът на бюджетна комисия Делян Добрев отчете, че за разлика от първото четене на законопроекта, този път дебатите не били толкова разгорещени, което показвало, че е намерен компромис. По думите му направените от него и Йордан Цонев корекции получили пълна подкрепа от работодателските организации.

Какво още предвиждат новите текстове в Закона за въвеждане на еврото: 

- Фирмите ще имат отсрочка до 8 октомври тази година, за да приведе дейността си в съответствие с всички изисквания, включително двойното обозначаване на цените, настройката на касовите апарати и изискването за големите търговци (с оборот над 10 млн. лв.) да публикуват ежедневно списък с крайните продажни цени на предлаганите стоки.

- Двойното обозначаване на продажната цена на книги, учебници, учебни помагала, детски книги с илюстрации, за рисуване или оцветяване започва на 1 януари 2026 г.

-  Контролът на НАП и КЗП върху "необосновано" вдигане на цените ще се извършва до 8 август 2026 г., а не до 31 декември 2026 г., каквото бе първоначалното предложение.

- Бе направен смекчен вариант на забраната на необосновано вдигане на цените, който обаче бе разкритикуван, че е все така обтекаем и без конкретика. Новият текст гласи следното: "В периода на двойно обозначаване търговците, които предлагат стоки и услуги на потребители, формират цените си добросъвестно и прозрачно, като всяко увеличение на цените следва да бъде обосновано от обективни икономически фактори. Търговците са длъжни при поискване да представят на контролните органи доказателства за наличието на обективни икономически фактори."

- Дадено бе определение за "обективни икономически фактори", което също отнесе критики, че е неясно и допуска различни тълкувания от проверяващите - фактори, външни за търговеца, предоставящ стоки и услуги на потребители, документируеми промени в разходите по производство, доставка, съхранение и продажба, както и нормативни промени, извънредни обстоятелства - форсмажор, и други фактори, които имат пряко и съществено отражение върху себестойността. 

- Глобите за спекула с цените се променят така, че да има възможност и за по-ниски санкции, в зависимост от размера и продължителността на нарушението.

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата