С огромно мнозинство европейският парламент прие облекчаване на екологичните изисквания към автомобилните производители.
Решението, взето с 458 гласа "за", 101 "против" и 14 "въздържал се", подкрепи плана на председателя на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен за подкрепа на европейската автоиндустрия от 5 март 2025 г., давайки облекчения откъм спазването на екологични стандарти. То дава възможност на производителите да изпълнят своите задължения за 2025-2027 г., като изчисляват средните си вредни емисии от въглероден двуокис (CO2) за тригодишен период, а не за всяка година поотделно.
По този начин ще може да компенсират евентуалните годишни превишения на емисиите. И ще избегнат тежките глоби, достигащи и до няколко милиарда евро, които се налагат при годишно превишаване на нормите. Подобни санкции бяха надвиснали над два от най-големите европейски производители - Volkswagen и Renault.
Приетите правила по принцип определят годишни цели за намаляване на средните емисии на CO2 на новите автомобили в ЕС за петгодишни периоди. От тази година започна периода 2025-29 г., за който целта е намаляване на CO2 с 15% спрямо стойностите от 2021 г. - до 80.75 г/км за леки коли и 124.95 г/км за лекотооварни. За периода 2030-34 пък те съответно трябва намалеят съответно с още 55 и 50% - до 36.3 и 62.5 г/км.
Приетото от ЕП облекчение позволява границата от 80.75 да бъде средна за периода 2025-27 г., а не за всяка година поотделно.
Влизането в сила на гласувания от ЕП законопроект е формалност, след като ден по-рано Съветът на Европа, който трябва да го подкрепи, излезе с решение, че той ще бъде приет.
Задава се удължаване на срока за забрана на бензин и дизел
При дебатите в европарламента групата на ЕНП призова и за преразглеждане на поставения краен срок от 2035 г. за забрана на продажба на нови бензинови и дизелови коли в рамките на Европейския съюз.
През януари стратегически документ на ЕС вече изведе на преден план идея за разрешаване и след 2035 г. на презареждащи се plug-in хибриди. Същевременно синтетичните горива изглежда ще останат на дневен ред след крайния срок под натиск от няколко държави, начело с Германия, Италия и Полша. Докладът за оценка на напредъка от автомобилната индустрия пък бе изтеглен от 2026-а за тази година, което също дава сигнали за подготвяно удължаване на крайния срок за продажба на коли с конвенционални двигатели.