Медия без
политическа реклама

Заков: Собственикът на самолета е искал просто да го докара у нас

България няма в момента оръжие за Украйна, твърди министърът на отбраната

11 Юни 2022Обновена
БГНЕС
"Няма процедура цивилен самолет да се свали", заяви министър Заков

Собственикът на самолета, който на 8 юни навлезе във въздушното пространство на 7 държави, сред които и България, може би просто е искал да го превози от Литва за България. Това предположение изрази министърът на отбраната Драгомир Заков пред Би Ти Ви.

"Нямам информация каква е била целта му. В момента се води разследване. Предполагам, че целта е била след като е бил закупен, той да се превози от Литва до България. В Литва процедурата отнема доста време", заяви Заков, допълвайки, че хипотезата за въпросната банална версия се подкрепя и от факта, че в самолета не са открити наркотици. По думите му не е ясно колко души са били в самолета - те са нарушили доста правила, заради това и се укриват, заяви той.

Министърът изрази съмнение в тезата на авиоексперта по безопасност на полетите Ангел Борисов, според когото самолетът е прелетял Източния фланг на НАТО или т.нар. система air policing, като е тествал абсолютно всички държави. "Трудно би могло да стане това с такъв самолет - той е летял ниско, с много ниска скорост. По-скоро това е спекулация", заяви той. По думите му самолетът е цивилен и въпреки че е бил без летателен план, не е бил заплаха за страната ни. "Няма процедура цивилен самолет да се свали. Той е летял по маршрут, който не представлява заплаха", допълни той.

По повод искането на Украйна България да прати далекобойна артилерия и боеприпаси министър Заков заяви, че страната ни няма възможност за това. "Ако пратим сега, ще оголим нашата армия, а това не е отговорно. За да се попълни отново нашето въоръжение, са нужни няколко месеца", заяви той. Той отхвърли аргумента на проф.Тодор Тагарев, бивш служебен министър на отбраната, че страната ни има достатъчно оръжия в резерв и може да си позволи да прати в момента исканото от Украйна въоръжение. 

Според Заков ако предоставим исканото въоръжение, ще са необходими от няколко месеца до 2 години, за да могат производителите да възстановят тези количества боеприпаси за нашите въоръжени сили. "Не казвам, че не трябва да помогнем на Украйна. Казвам, че в момента няма как да помогнем, тъй като българската армия ще има необходимост от определени количества оръжие. Например в момента трябва да направим поръчка за към български производители, за производството на и придобиване на боеприпаси и това ще отнеме 2-3 години минимум да ги придобием. Имаме нужда от такива боеприпаси. Представете си, ако това, което има в момента, го дадем. Ще стане наистина много неприятно", каза министърът. Като пример той посочи изказването на своя словашки колега, който на конференцията "Глобсек" е изразил недоволство, че оръжието, предоставено на Украйна, ще бъде възстановено на страната му "някъде около 2027 г.".

Заков коментира и темата за политическата криза в коалицията и въпроса дали правителството ще оцелее. По думите му "българската политическа класа е изправена пред тест за държавност". Военният министър отбеляза, че не е политическо лице, но според него "няма консенсус, който да е невъзможен". Споеред него в момента трябва да има работещ парламент именно заради средствата, които трябва да се отпуснат за модернизация на нашата армия.

"Ако няма парламент, проектът за F-16 Block 70 ще бъде рестартиран, но изобщо няма да е ясно каква ще е цената и ще има липса на яснота кога изобщо ще дойдат вторите 8 изтребителя", коментира той. По думите му в първото тримесечие на 2025 г. се очакват първите вече платени самолети. Очаква се в края на месеца да бъде направена оферта от САЩ за изтребители F-16 втора ръка, но тази сделка няма да се осъществи, ако няма работещ парламент, смята той.

Що се отнася до ремонта на Миг-29, Заков посочи, че се водят преговори с полската страна. "Тук става въпрос за закърпване на положението до идването на F-16 Block 70", допълни министърът.

 

 

Шестместният самолет нарушител "Пайпър", който навлезе във въздушното пространство на 7 държави, сред които и България, е бил продаден на фирма, най-вероятно със седалище в София, в събота.

 

Малък двумоторен самолет Beechcraft е прелетял ниско и е нарушил въздушното пространство вероятно на цели 7 държави. Основната версия, по която разследващите работят, е, че летателният апарат е бил откраднат.
България трябва да даде оръжие на Украйна по три причини - една морална и две прагматични. Няма морална дилема, че на нападнатия, страдащия трябва да се помага. Първата прагматична е, че никой не знае докъде ще спре Путин. И се вижда, че той няма да спре, докато не бъде спрян.

 

Още по темата