Медия без
политическа реклама

Всички ключови прокуратури вече са с временни шефове

И.ф. апелативен прокурор на София Емилия Русинова става и.ф. градски прокурор

Емилия Русинова
Булфото
Емилия Русинова

Всички ключови прокуратури, които се занимават с делата от обществен интерес, както и разследванията с голям материален интерес, вече нямат титулярни, а временни шефове. Такава е ситуацията със Софийската районна прокуратура, със Софийската апелативна, а от другата седмица - и със Софийската градска прокуратура. Както е известно, и на най-високо нива прокуратурата се ръководи от временен шеф, тъй като Борислав Сарафов е изпълняващ функциите главен прокурор от лятото на 2023 г. Той обаче ще трябва да се раздели с този пост на 21 юли по силата на последните промени в Закона за съдебната власт, ограничаващи периода, в който някой може да е и.ф. главен прокурор и председател на някое от двете върховни съдилища.

Колкото до Софийската градска прокуратура, тя остава без титулярен началник, защото градският прокурор на София Илиана Кирилова се пенсионира на 27 май. Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет я освободи днес, считано от тази дата. Магистратите задължително се пенсионират с навършване на 65-годишна възраст. Кирилова си тръгва с отличие "личен почетен знак първа степен - златен" и парична награда от 1500 лв. "за проявен висок професионализъм, безупречно и образцово изпълнение на служебните задължения и високи нравствени качества".

За и.ф. градски прокурор съветът сложи Емилия Русинова, която в момента е и.ф. апелативен прокурор.

През март беше открита процедура за избор на нов градски прокурор. Единствен кандидат в тази процедура беше върховният прокурор Ангел Илиев, който обаче изненадващо се отказа от участие. Магистрати допускат, че отказът му цели да се отвори възможност за издигане и избиране на някой "по-правилен" кандидат. Още покрай първата процедура в Съдебната палата се коментираше, че поне две от заместничките на Кирилова имат амбиции да я наследят на поста.

Русинова няма да седи за първи път в стола на градски прокурор. В периода 2016-2020 г. тя беше ръководител на градската прокуратура, след което стана заместник на апелативния прокурор на София.

Временен апелативен прокурор пък става Даниела Попова, която беше шеф на закритата вече апелативна спецпрокуратура до 2018 г., когато подаде оставка. Тогава, на обявения конкурс за неин приемник се яви и Емилия Русинова, но тя впоследствие се оттегли. 

ВРЪЗКИ

В показания пред прокуратурата вече бившата жена на Петьо Петров - Еврото Любена Павлова се сочи, че Петров се срещал с различни магистрати, като са посочени имената на Борислав Сарафов (който бил тогава заместник на главния прокурор Сотир Цацаров) и Емилия Русинова (която била тогава градският прокурор), на които Петьо Петров давал указания как да се решават дела (дали да се повдигнело обвинение, дали и кога да се прекратяло, какви действия да се извършват). Според твърденията на свидетелката Павлова, двамата магистрати му се отчитали, като носели различни постановления, със или без подпис, протоколи за разпити на свидетели и др. За това Сарафов и Русинова получавали в брой възнаграждение, което варирало – 20 000, 30 000, 50 000 до 100 000 лв. Също така Петьо Петров заснемал срещите си с магистратите, твърди Павлова.

АКТОВЕ

Русинова неотдавна се произнесе по казуса на прокурора Детелин Георгиев, за когото бившият военен министър Бойко Ноев бие тревога, че хем симпатизира на Сталин и Путин и им се радва публично във Фейсбук, хем разследва отравянето на Емилиян Гебрев - досъдебно производство, което се точи вече близо 10 години, а от около година има задочно обвинени руски шпиони. Бойко Ноев праща сигнал в ДАНС срещу прокурора, който честити рождения ден на Путин и отбелязва деня на смъртта на Сталин. ДАНС препраща сигнала в Софийската градска прокуратура, където работи въпросният магистрат. От там не откриват проблем, а Русинова лично потвърждава отказа да бъде образувано дело, позовавайки се на правото на прокурор Георгиев свободно да изразява симпатиите си към политически и исторически личности. Пък и проверките по разследването на атентата срещу Гебрев не били открили проблеми. 

От 1 октомври т.г. прокурор Георгиев е командирован от Русинова в апелативната прокуратура на свободна щатна длъжност. Бойко Ноев е писал и на Сарафов за случая с Георгиев, но няма реакция от него.

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата