Медия без
политическа реклама

Случаят с либийския танкер остава закотвен в прокуратурата

Докато държавното обвинение удължава делото неколкократно, корабът пак промени собствеността си

БГНЕС

Прокуратурата за пореден път удължи досъдебното производство по случая с либийския танкер "Бадр", заради който стана международен скандал, а българската държава беше обвинена в пиратство. Въпреки че разследването по случая започна в първите дни на 2019 г., все още няма повдигнати обвинения за неправомерното задържане на кораба и смяната на екипажа и неговия флаг. Новата дата за приключване на делото е 18 май, съобщиха за "Сега" от Окръжна прокуратура-Бургас. В Гърция също се води разследване дали морската ипотека върху танкера е фалшива.

"Отправено е запитване до гръцките власти, издадена е Европейска заповед за разследване, чакат се отговори на поставените въпроси. Предвид сложността на делото и извършването на множество процесуално-следствени действия, включително и в чужбина, срокът за разследване неколкократно е удължаван с по два месеца", заявяват от окръжната прокуратура.

КАКВО Е ИЗВЕСТНО

Сагата с либийския танкер "Бадр" започва още през ноември 2017 г., когато е задържан на пристанището в Бургас. Българска частна фирма "Булгаргеомин Лтд“ твърди, че има стари вземания от Либия и предявява морска ипотека върху плавателния съд за обезпечаване на 9.2 млн. долара на държавната компания "Булгаргеомин“ ЕАД. След съдебни и административни спорове Върховния административен съд излиза с определение от 2 януари 2019 г., което отменя забраната за напускане на кораба. Само 10 дни преди решението на ВАС обаче на танкера се качват въоръжени мъже на частна охранителна фирма заедно със служители на Гранична полиция и Морска администрация.

Скандалите около задържания в Бургас преди две години либийски танкер "Бадр" (Badr) ескалираха и вкараха България в международен скандал и дипломатически конфликт. Българските власти обаче нямат официална позиция.

Те са придружени от частния съдебен изпълнител Тотко Колев, който след публична продан дава кораба "Бадр" на българска компания "Булгаргеомин Лтд“. Екипажът е свален на брега. На 27 демекври 2018 г. танкерът напуска българските води под панамски флаг, със сменено име на BDIN и с украинско командване, пише разследващият сайт "Биволъ". Заради скандала Либия инициира среща на ниво постоянни представители в ООН, тъй като принудителната смяна на флага се тълкувала като посегателство срещу националния суверенитет. Българските власти се оправдаха, че казусът бил "частно-правни взаимоотношения с международен елемент". Наложи се премиерът Борисов на няколко пъти да го обсъжда с либийския си колега.

БЕЗКРАЙНО РАЗСЛЕДВАНЕ

Прокуратурата обяви, че е сезирана за атаката срещу танкера чак, след като скандалът предизвика силен отзвук. Досъдебното производство срещу частния съдебен изпълнител Тотко Колев за длъжностно престъпление започна преди повече от година и въпреки това е удължено още до 18 май. Междувременно той беше лишен от права за 2 години и глобен с 4000 лв. заради допуснати най-тежки нарушения в случая с кораба. Камарата на ЧСИ установи, че не се е съобразил с решение на съда и не е прекратил незабавното изпълнение на публичната продан. Освен това Колев не е уведомил НАП, която трябва да извърши проверка на длъжника дали има дълг и към държавата.

Казусът е дори по-заплетен, тъй като в Гърция се води разследване дали морската ипотека върху "Бадр" е фалшива, потвърждават от районната прокуратура в Бургас. Либийската държава твърди, че такава ипотека няма. Гръцкият нотариус Йоана Андреадаки е написала жалба до гръцката прокуратура, в която се казва, че ипотека на танкера не съществува, а самата тя е станала обект на груба злоупотреба. Първият коментар на транспортния министър Росен Желязков обаче беше, че такава ипотеката съществува и нейната автентичност не се поставя под съмнение. Българската фирма "Булгаргеомин Лтд." обяснява, че има документи, в това число и платена такса за апостил от съответните гръцки компетентни органи, а заверката се слага след подписа на нотариуса и го официализира.

При посещението си в Европарламента главният прокурор Иван Гешев също беше притиснат от въпроси по казуса с либийския танкер. Евродепутатите искаха да знаят какво прави прокуратурата по статията на "Биволъ", в която се твърди, че евродепутатът от ГЕРБ Емил Радев и известен български търговец на оръжия са пътували до Либия, за да преговарят за задържания кораб. "Биволъ" твърди, че Радев е настоявал за 4.5 млн. евро, за да бъде освободен "Бадр" от пристанището в Бургас. Главният прокурор обаче отговори, че няма доказателства в тази насока. Емил Радев също отрече да е замесен в случая. По никакъв начин нямам отношение към този кораб, не съм оказвал юридически консултации, въпреки че имам право. Аз съм действащ адвокат и имам право да практикувам", зави той в предаването "ЕвроДикоф".

НОВ СОБСТВЕНИК

Либийският танкер изненадващо е сменил името си на MARIAM и вече е с флага на Израел, пише сайтът maritime.bg. Като собственик на кораба вече е вписана фирмата Livia Marine Services", базирана в Рамат Ган, Израел. Това е поредният опит за пререгистрация на танкера. Всички досегашни - с флага на Камерун, Белиз, Панама, бяха категорично отхвърлени от флаговите администрации.

От базираната в Малта компания "Libiyan Navigator", която е собственост на държавната танкерна компания на Либия, съобщиха, че са информирали властите в Тел Авив за незаконосъобразността на регистрацията там и са изпратили нотификационни писма до ИА "Морска администрация" в София.

Още по темата