Медия без
политическа реклама

След скандал София свали с 3 млн. оферта към частен превозвач

Предложението за доплащане към "МТК Гроуп" вече е под 1,9 млн., след като довчера беше близо 5 млн.

16 Дек. 2020ОбновенаСВЕТОСЛАВ СПАСОВ
Илияна Кирилова

След като около договора на Столична община с частната транспортна фирма "МТК Гроуп" се вдигна шум и се оформи скандал, управляващите в София намалиха много сериозно размера на допълнителните пари, които се готвят да дадат със задна дата на превозвача. След като довчера сумата бе близо 5 млн., днес ГЕРБ предложиха тя да бъде редуцирана с над 3 млн. лв. По предложение на общинския съветник Георги Георгиев от ГЕРБ комисията по икономика реши да предложи на Столичния общински съвет да оферира на "МТК Гроуп" обезщетение в размер на 1,873 млн. лв.

Георгиев мотивира предложението си с това, че по част от ангажимента на София за доплащане на "МТК Гроуп" спор нямало. Сумата включва именно гласуваните близо 1,9 млн. лв. Както "Сега" вече писа, като основание за допълнителното финансиране се посочват клаузите в договора с "МТК Гроуп", предвиждащи индексация на км./пробег. Един от вариантите за такава е, ако инфлацията надхвърли 5% по данни на НСИ. Днес Георгиев заяви, че по отношение на отчетената инфлация съмнения няма и че по тази клауза Столична община трябва да предложи извънсъдебно споразумение на транспортната фирма. Той се позова на предишни съдебни дела с транспортни фирми, по които общината е била страна.

Сумата, която Столична община вероятно ще откаже да плати на "МТК Гроуп" на този етап, е индексация за повишение в цената на метана, с който фирмата зарежда автобусите си. Довчера работна група, в която влизаха представители и на управляващите ГЕРБ-СДС-ВМРО и "Атака", и на опозицията БСП и "Демократична България", твърдеше във внесените в СОС документи, че София дължи около 3 млн. лв. по това перо. Вчера обаче за въпросното задължение се разрази бурен скандал на заседание на бюджетната комисия на СОС, на което хора извън работната група съзряха проблем в изчисленията. Борис Бонев от "Спаси София" попита защо групата се е съгласила, че цената на горивото трябва да се индексира според данните на КЕВР, след като в договора е записано, че това трябва да се случва по информация на Националния статистически съюз. Днес колегата му от "Демократична България" Владислав Панев поясни, че е потърсил информация в НСИ за цената на метана и оттам му отговорили, че тя расте много по-бавно от тази на природния газ. "Цели 8 месеца работната група е приемала, че цената на километър пробег, който плащаме на "МТК Гроуп", трябва да се индексира с движенията на цената на природния газ. В договора обаче пише, че трябва да се ползва цената на горивото според НСИ. Осем месеца нито един съветник от работната група не се е сетил да се обади на НСИ. Днес го направих и получих отговор по мейла след... 34 минути. От него става ясно, че цената на метана расте много по-бавно от тази на газа. Което е логично. Знаете, че когато петрола скочи двойно, бензина расте със стотинки. Същото е и тук. Благодарение на моите и на други съветници аргументи, днес и утре ще гласуваме решение да платим допълнително 1.8 млн. лева вместо 4.9 милиона. Само от натрупана инфлация. Тепърва ще се водят дела за останалите, но съм убеден, че ако адвокатите си гледат съвестно работата, общината ще плати с пъти по-малко от очакваното", коментира той.

В крайна сметка икономическата комисия реши да предложи на СОС да поиска споразумение с "МТК Гроуп" само за индексацията на база на инфлация, но не и на база повишение на цената на гориво-смазочните материали. Окончателното решение трябва да се вземе на сесия на СОС.

Днес по обед парламентарната група на БСП заплаши Столична община, че ще сезира прокуратурата, ако Столичният общински съвет одобри предложението да бъдат платени допълнително близо 5 млн. лв. на "МТК Гроуп". Любопитното е, че както "Сега" вече писа, докладът за доплащането е внесен за разглеждане в СОС и от общински съветници от БСП. Днес депутати от левицата обявиха, че групата на социалистите в София оттегля подкрепата си за доклада, който е подготвила работната група по казуса с "МТК Гроуп" и че ще гласуват против сумата да бъде отпусната на фирмата. Решението е взето след заседание на столичния градски съвет във вторник вечерта, обясни депутатът Румен Гечев. 

Както "Сега" вече писа, като основание за внасянето на предложението за отпускането на още 5 млн. лв. управляващите посочват клаузите в договора с "МТК Гроуп", предвиждащи индексация на км./пробег. В споразумението такава се предвижда, ако инфлацията надхвърли 5% по данни на НСИ. Второто основание е повишаване на цената на гориво-смазочните материали с повече от 20%, отново по данни на НСИ. Във всеки от тези случаи страните се задължават да проведат преговори за уточняване с колко да се промени цената. При непостигане на такова договорът предвижда цената на пробега да се вдигне с 1/2 от натрупаната инфлация или с 2,5% от повишената цена на ГСМ. На заседанието на финансовата комисия вчера стана ясно, че Столична община е нарушила документа, като не е отговаряла на писмените покани на частното дружество да участва в преговори. Така шансовете общината да бъде осъдена и да плаща неустойки и лихви се се увеличили многократно. По време на същото заседание бе съобщено още, че външна фирма-консултант е открила най-малко 18 възможни варианта, по които Столична община може да бъде атакувана в съда по въпросното споразумение, подписано през 2016 г. и влязло в сила през 2017 г. Вносител на договора е общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера. Документът е приет с гласовете на ГЕРБ, ВМРО и "Атака". 

"Подарък от 5 млн. лв на концесионера на Столична община "МТК Гроуп". Ние сме категорично против подготвеното решение от работната група на Столична община, която иска да компенсира фирмата "МТК Гроуп" и да получи подкрепа за 5 млн. лв. Съгласно подписан договор при промяна цените на петролните продукти с 20% и годишната инфлация с над 5% общината е трябвало да промени цените на концесионната услуга. Какво е правила Столична община през последните години и защо не са актуализирани цените съгласно договора?", попита Гечев.

Той даде пример с договор на фирма „Каратс“, който е бил актуализиран. Тогава е ставало дума за 13,2 млн. лв. – 10 млн. лв. по договора и 3 млн. лв. претенции на фирмата за плащане на Столична община. „За да си измият ръцете от ръководството на общината, г-жа Фандъкова направи последно предупреждение за уволнение на двама от зам.-кметовете и уволни двама от шефовете на ЦГМ. Не си ли взе поуки Столична община и защо сега се готви да направи нови коледни подаръци на концесионери на общината за това, че не си е свършила работата в момента, в който хора умират по стъпалата на болниците?“, каза още Гечев. 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?