Медия без
политическа реклама

Президентът и Херо Мустафа гледаха заедно полети на F-16 и МиГ-29

Радев и американският посланик бяха на учението "Тракийска пепелянка"

24 Септ. 2020Обновена
БНТ

Президентът Румен Радев и американският посланик у нас Херо Мустафа дойдоха в авиобаза "Граф Игнатиево" край Пловдив и се включиха в деня за високопоставени гости на международната летателна тренировка "Тракийска пепелянка 2020". Тя се провежда в периода от 14-ти до 25-и септември в българското въздушно пространство. Ръководител от българска страна е командирът на авиобаза Граф Игнатиево бригаден генерал Димитър Петров. В нея участват 11 типа различна авиационна техника от страните-участнички България, Канада, Гърция, Румъния и САЩ, които оперират от 7 различни военни летища. Цялостната координация и управление на полетите се осъществява от нашата страна съвместно с представители на партньорите. В действията са включени и три типа зенитно-ракетни комплекси от състава на Българската армия.

В учението канадски и американски  F-16 летят заедно с български МиГ 29 над България. От българска страна участват военнослужещи от базата за командване, управление и наблюдение, екипажи на изтребители МиГ-29 и учебно-бойните Л-39 от авиобаза Граф Игнатиево, вeртолети Ми-24 и AS-532 Cougar от авиобаза Крумово и формирования за противовъздушна отбрана от състава на ВВС и Сухопътните войски. 

F-18 на Кралските канадски военновъздушни сили ще оперират от северната ни съседка Румъния. F-16 и МиГ-21 Lancer на румънските ВВС и ВВС на Гърция с техните F-16 ще провеждат полети с излитане и кацане от своите бази за постоянна дислокация. 

Съгласно сценария на тренировъчните бойни действия, българските ВВС усъвършенстват подготовката си в отбранителни и настъпателни въздушни операции съвместно със своите коалиционни партньори. Групировки за Противовъздушна отбрана (ПВО) от състава на Военновъздушните сили и Сухопътните войски защитават територия и обекти от критичната инфраструктура на страната ни от действията на смесени авиационни групи, които ще симулират нанасяне на удари. Планът на тренировката предвижда сложността на изпълняваните задачи да нараства с хода на тренировъчните действия и да обхване изпълнението на специфични за родовете авиация и ПВО задачи, твърдят от българското МО.
„Тракийска пепелянка - 2020“ е най-мащабната за тази година международна летателна тренировка с участието и домакинството на българските Военновъздушни сили, която ще предостави на участниците възможности да генерират богат опит при реално взаимодействие в международна среда.

 

"Сега" припомня:

Както "Сега" съобщи още преди седмица, 6-те американски изтребители F-16, които участват сега в учението, после ще пазят българското небе до края на октомври. Това стана ясно от думи на военния министър Красимир Каракачанов при изслушване в парламентарната комисия по отбрана. "Присъствието на американски F-16 в България е заявка за по-тясно сътрудничество и сигурност", обяви той. Те ще участват в пазенето на българското въздушно пространство и така ще се освободи ресурс българските пилоти да имат достатъчно време за тренировки на МиГ-овете, обяви и началникът на отбраната адмирал Емил Евтимов. „Целта е придобиване на опит за менажиране и експлоатация на F-16 в България, съвместен air policing, поддръжка на МиГ-овете с цел вдигане нальота на летците“, каза той.

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов обяви, че това е: „полезна стъпка за българската национална сигурност с оглед на конфронтацията в Егейско море между съюзнически държави, каквито са Турция и Гърция“.  „Както знаете позицията на българското МВнР е в посока това напрежение да бъде разрешено чрез преговори, разговори и търсене на диалог по мирен начин, а не с дрънкане на оръжие и военна ескалация, защото ако се стигне до такава ситуация, чисто в икономически план, един от първите потърпевши, да не кажа първият след двете засегнати държави, ще бъде България“, заяви той. Каракачанов каза тогава и, че предстои подписването на десетгодишно споразумение със САЩ за сътрудничество в отбраната.

 

 

Още по темата