Медия без
политическа реклама

ОбС - Каварна: Сесиите ни са продукция, а за продукция се плаща

Съветниците в града сложиха такса за излъчване и заснемане на заседанията им

14 Февр. 2020Обновена
Фейсбук

Умопомрачително решение е взел Общинският съвет (ОбС) на Каварна на последната си сесия, стана ясно днес. Той е въвел такса за излъчване и заснемане на заседанията. За решението информира БНР. То е прието с пълно мнозинство, но най-вероятно няма да влезе в сила, тъй като областният управител Красимир Кирилов (ВМРО) го е върнал като незаконосъобразно. Отделно от това, в интервю за радиото, председателят на съвета Йордан Стоянов (ГЕРБ) не показа особена гордост от своето и на колегите си действие. Таксата е част от правилника за работа на съвета, а Стоянов обясни, че документът е гласуван анблок.

Съотвената точка от правилника не посочва кой точно следва да плаща, но е ясно, че става дума най-вече за медиите. Освен това не е уточнено какво се има предвид под "заснемане" - видео или от фотоапарат и телефон. Но пък се уточнява, че излъчването и заснемането не става свободно, а след позволение от председателя на ОбС.

В същото време в друга точка пише, че заседанията са открити и се предават на живо през интернет. Може би логиката на съветниците е, че самата община ще предава през интернет сесиите, а си плаща този, който излъчва и заснема отделно (или е в ход друга логика, не е ясно). Засега обаче таксата не е в сила не само поради обжалването от областния управител, а и защото подобен вид плащане липсва в тарифите на община Каварна.

Предложението за таксата всъщност е на съветника Красимир Кръстев. Той е бивш председател на ОбС, а в политическата си битност е имал общо с "Атака", РЗС и други формации. Пред БНР той няколко пъти нарече сесиите "продукция", която съветниците създавали - а пък за продукция било редно да се плаща.

"Защо четири телевизии трябва да снимат и на всеки да му даваме продукция? Ще се плаща", каза той. Другите му мотиви са: в предизборни кампании медиите искали пари от партии, нормално било и ОбС да сложи такса; в закона за местното самоуправление никъде не пишело, че не бива да се плаща; таксата била в тон с държавната наредба №18; пък и финансовото състояние на община Каварна не било добро.

Все пак Кръстев "успокои", че цената щяла да е минимална, а насреща медиите щели да получават фактури и протокол за времето на заснемане.

Той сподели още, че идеята му датирала от 2007 г., но предишните кметове не искали да се карат с журналистите. От ноември Каварна се управлява от Елена Балтаджиева (ВМРО).

Още по темата