Медия без
политическа реклама

НАТО показа как обучава бойна група в България

08 Септ. 2024
 След началото на войната в Украйна НАТО започна усилване на Източния фланг, което включва и провеждането на повече съвместни учения в България
БГНЕС
След началото на войната в Украйна НАТО започна усилване на Източния фланг, което включва и провеждането на повече съвместни учения в България

НАТО пусна клипче, в което показва как българската и американската армия изграждат натовска бойна група в България през 2022 г. След нахлуването на Русия в Украйна съюзниците решиха да подсилят съществуващите бойни групи на НАТО и създадоха нови в България, Унгария, Румъния и Словакия.

 

Бойната група бе формирана на 1 март 2022 г. за изпълнение на задачи по усилването на бдителността и отбранителния потенциал на НАТО на основата на механизиран батальон от състава на Сухопътните войски, с готовност за интегриране на съюзни сили и средства. На 4 март 2022 г. бе декларирано постигането на първоначални оперативни способности.

На проведената на 24 март 2022 г. в Брюксел извънредна Среща на върха на НАТО бе постигнато съгласие за укрепването на позициите на Алианса във всички области със значително увеличаване на силите на източния фланг на Алианса по суша, въздух и море.

В момента у нас има една батальонна група от около 1200-1300 души, като тя е с рамкова държава Италия. За нея САЩ дадоха рота с бойни бронирани машини "Страйкър". Великобритания изпрати рота от състава на Кралския ирландски полк, Гърция се включи с противотанков взвод, а България с 42-ри механизиран батальон от Сухопътните войски, който участваше в мисии в Афганистан. Италия е с най-многобройното участие в групата с над 700 военни с повече от 50 единици техника. В групата има военни и от Турция, Северна Македония, Черна гора, Албания.

През юли м.г. бе обявено, че България предлага на НАТО създаването на многонационален дивизионен щабкойто да бъде разположен в района на Кабиле и Безмер. Това на практика ще означава, че при заплаха или заплаха срещу България, ще се развърне не само многонационалната бойна група на Алианса, за която вече е решено, че става бригада, но и цяла дивизия, включваща поне три бригади.

Идеята е да се създаде такъв щаб по подобие на съществуващия вече в Румъния, който управлява дивизията "Югоизток". След създаването на такъв многонационален дивизионен щаб и в България, той ще ръководи две български бригади плюс многонационалната бойна група, както и при необходимост и още сили и средства. Това са бригади, които съставляват една дивизия. Предложението е щабът да се ръководи от български офицер.

"Ще има толкова военнослужещи, колкото са достатъчни да се даде бърз и адекватен отговор. В момента основата на сухопътния компонент в България са двете български бригади, многонационалната бойна група. Ще бъдем готови да приемем още сили натовски - съюзни сили и средства. И този многонационален дивизионен щаб да може да поеме командването на тези сили и средства", допълни тогава началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.

За целта обаче страната ни трябва да подготви необходимата инфраструктура. "Ще бъде усъвършенстван войсковият район в Кабиле и Ямболско, там предвиждаме да бъде изградена съответната инфраструктура. Авиобаза Безмер, за да може да бъде разположен авиационен компонент. Ще има и система за командване и контрол. Нашият принос е създаването на многонационален дивизионен щаб на българска територия.", обяви още началникът на отбраната. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За коя партия/коалиция ще гласувате на предстоящите избори?