Разположената в момента в България многонационална бойна група може да бъде надградена и усилена до ниво бригада, което би означавало поне четири пъти увеличение на състава и техниката. Това даде да се разбере най-висшият военен в НАТО - председателят на Военния комитет адмирал Джузепе Каво Драгоне по време на визитата си на учебен полигон „Ново село“. Той е на посещение в България по покана на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Ролята на България е от първостепенно значение за сигурността на Черноморския регион и извън него – от Западните Балкани до Близкия изток, каза още адмирал Джузепе Каво Драгоне, цитиран от БТА. В рамките на посещението си той акцентира върху решаващата роля на българските въоръжени сили в операциите на Алианса. „Вашите въоръжени сили са от решаващо значение за нашата мироопазваща мисия в Косово, както и за мисията на НАТО в Ирак“, посочи той. Адмиралът изрази своята признателност към страната ни като „високоценен съюзник“ за нейния „огромен принос към общата сигурност“, включително и чрез подкрепата, оказана на Украйна под формата на оборудване и хуманитарна помощ.
Каво Драгоне обяви, че е изключително впечатлен от оперативните способности, демонстрирани по време на последните многонационални учения с участието на бойната група. По неговите думи това е още едно доказателство за способността на съюзниците да реагират ефективно на съвременните заплахи.
По повод скорошната среща на върха на НАТО в Хага адмирал Каво Драгоне подчерта, че са били взети „ключови и исторически решения“, включително съгласието страните членки да инвестират 5% от брутния вътрешен продукт (БВП) в отбрана. „Това не само ще повиши сигурността, но и ще създаде работни места“, отбеляза адмиралът.
Подчертано бе и единството на съюзниците в подкрепа на Украйна. „Препотвърдихме неотклонната си подкрепа, като поехме ангажимент да предоставим 35 млрд. евро през тази година, като ще последват и още средства. Време е този ангажимент да се превърне в реалност“, заяви адмиралът.
По отношение на глобалните предизвикателства той акцентира върху задълбочаващите се връзки на Русия със Северна Корея, с Иран и Китай, както и заплахата от тероризъм. „Ангажиментът ни да възпираме и отбраняваме Алианса и да защитаваме един милиард души остава наш основен приоритет“, подчерта Каво Драгоне.
Военният комитет е най-висшият военен орган на НАТО. Състои се от началниците на щабовете по отбраната (началници на Генерални щабове) на всичките страни-членки. Те се срещат три пъти годишно. Всекидневните задачи се изпълняват от постоянните военни представители на страните-членки, основно тризвездни генерали, в Щаба на НАТО в Брюксел. Те провеждат срещи 1-4 пъти седмично, официално и неофициално.
Идването на шефа на военния комитет е неочаквано точно в момента, в който се решават ключови неща в Алианса, свързани основно с изпращането на оръжие от САЩ за Украйна точно през НАТО. В момента генералният секретар на НАТО Марк Рюте и цялото ръководство на алианса са във Вашингтон по темата с оръжието за Украйна. Възможно е обаче визитата на най-висшия военен у нас да е обаче свързана точно с военната помощ за Киев, в която България има водеща и призната от самата Украйна роля.
Идването на най-висшия военен шеф на НАТО със сигурност е свързано и с проектите за изграждане база в района на Кабиле и Безмер, както и с изграждането на бързи коридори за военна мобилност на Алианса. За тези проекти се очаква финансиране от самата военна организация.
Така в Кабиле и Безмер се предвижда изграждането на многонационален дивизионен щаб, в който първоначално да бъде разположена съществуващата бойна група на НАТО. Идеята е да може да се разгръща при нужда бригада и дори дивизия. Мястото бе избрано заради близостта му до летище, пристанище и полигон „Ново село“, както и заради съществуващата железопътна и пътна инфраструктура. Очаква се обектът да струва поне 100 млн.евро.
Още през юли 2023 г. стана ясно, че НАТО предвижда за България формиране на мощна бригада от много добре обучени части на няколко държави.Тогава премиерът Николай Денков обяви, че така ще се увеличат 4 пъти войниците на Алианса. Според одобрените регионални планове на защита на Алианса от Русия, каквито се направиха за първи път от Студената война насам, настоящата батальонна бойна група на НАТО в България трябва да стане бригада.
По стандартите на НАТО бойната батальонна група е от около 1300 войници, а бригадата - около 5000 бойци, или 4 пъти по-многочислена. На практика в бригадата има няколко батальона.
В момента в България има една батальонна група от около 1200-1300 души, като тя е с рамкова държава Италия. За нея САЩ дадоха рота с бойни бронирани машини "Страйкър". Великобритания изпратиха рота от състава на Кралския ирландски полк на Британската армия, Гърция се включи с противотанков взвод, а България с 42-ри механизиран батальон от Сухопътните войски, който участваше в мисии в Афганистан. Самата Италия е с най-многобройното участие в групата с над 700 военни с повече от 50 единици техника. В групата има военни и от Турция, Северна Македония, Черна гора, Албания.
Пак през юли 2023 г. бе обявено, че България предлага на НАТО създаването на многонационален дивизионен щаб, който да бъде разположен в района на Кабиле и Безмер. Това се разбра тогава от участие на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, който тогава беше част от българската делегация на срещата на върха на Алианса във Вилнюс. Това на практика ще означава, че при заплаха или заплаха срещу България, то ще се развърне не само многонационалната бойна група на Алианса, за която вече е решено, че става бригада, но и цяла дивизия, включваща поне три бригади.
Идеята е да се създаде такъв щаб по подобие на съществуващия вече подобен в Румъния, който упралява дивизията "Югоизток". След създаването на такъв многонационален дивизионен щаб и в България, то той ще ръководи две български бригади плюс многонационалната бойна група, както и при необходимост и още сили и средства. По думите на Ефтимов това са бригади, които съставляват една дивизия. Предложението е щаба да се ръководи от български офицер.
"Ще има толкова военнослужещи, колкото са достатъчни да се даде бърз и адекватен отговор. В момента основата на сухопътния компонент в България са двете български бригади, многонационалната бойна група. Ще бъдем готови да приемем още сили натовски - съюзни сили и средства. И този многонационален дивизионен щаб да може да поеме командването на тези сили и средства", допълни тогава Ефтимов.
За целта обаче, страната ни трябва да подготви необходимата инфраструктура. "Ще бъде усъвършенстван войсковият район в Кабиле и Ямболско, там предвиждаме да бъде изградена съответната инфраструктура. Авиобаза Безмер, за да може да бъде разположен авиационен компонент. За да може да се направи композицията, системата за командване и контрол. Нашият принос е създаването на многонационален дивизионен щаб на българска територия.", обяви началникът на отбраната.