Медия без
политическа реклама

Машините за гласуване още не са платени, а ще се купуват нови

ЦИК още не може да каже колко ще са нужните допълнителни средства

13 Май 2021Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
ЦИК мисли да прави пробно машинно гласуване преди изборите.

Нищо по договора за 43 млн. лева с ДДС за покупка на машини за гласуване не е платено, съобщи пред bTV зам.-председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева. В същото време ще са необходими още поне 500 устройства, с които да се гарантира машинното гласуване в чужбина, става ясно от думите ѝ.

Държавата и фирмата “Сиела Норма”, доставила машините, все още спорят по няколко въпроса, а ЦИК иска да удържи неустойки от доставчика. Пред "Свободна Европа" говорителят на предишната избирателна комисия и член на новата от квотата на ГЕРБ Димитър Димитров обясни, че става дума за спор за “частично неизпълнение на договора”. По негови думи ще се настоява за неустойки на “Сиела” заради проблеми с 88 машини. Според данните, които Димитров представи, тези 88 устройства изобщо не са произвели резултат.

Според Росица Матева обаче грешките във Велико Търново и Добрич не би трябвало да са нарушения на “Сиела”, а пропуск може да се търси в Районната избирателна комисия и при държавната фирма "Информационно обслужване", която е отговорна за програмирането на устройствата. Изпълнителният директор на “Сиела Норма” Веселин Тодоров каза пред "Свободна Европа", че не може да коментира детайли от споразумението с ЦИК, защото самото то му забранява. Той допълни, че държавата не е нарушила настоящия договор, по който дължи на компанията над 43 млн. лв.

Според договора плащането от страна на държавата към фирмата доставчик трябва да се извърши между 30 и 60 дни след официалното обявяване на резултатите от изборите, проведени на 4 април.

НЕЯСНО Е КОЛКО ЩЕ СТРУВАТ ДОПЪЛНИТЕЛНИТЕ МАШИНИ

Засега изборните комисари не могат да определят колко устройства ще се необходими извън вече доставените, за да се подсигурят всички избирателни секции, които трябва да имат такива по закон. Проблемът е преди всичко в неяснотата колко ще бъдат този път местата за гласуване в чужбина. Другият фактор е, че вече гласуването трябва да бъде изцяло машинно, а хартиените бюлетини ще се използват само при извънредни обстоятелства.

На заседанието на ЦИК в четвъртък членове на ЦИК цитираха проучване, без да посочат източника си, че една машина може да обслужи между 250 и 280 избиратели за целия изборен ден. Това повдига въпроса дали не са необходими по две машини в част от секциите - на последните избори в 228 секции са гласували над 500 избиратели. Объркващото е, че в село Сърница например се оказа, че са гласували около 600 души - изцяло машинно.

Другата страна на въпроса е, че остава неясно колко пари трябва да се предвидят за допълнителни устройства. Затова комисарите се разбраха в план-сметката за изборите, която изпращат на финансовото министерство с прогнозен разчет за необходимите средства за вота, да се добави, че към този момент не може да бъде установен размерът на средствата за машинното гласуване.   

БЛОКИРАНА СОБСТВЕНОСТ

ЦИК изненадващо откри 78 от купените машини за гласуване в различни областни дирекции на вътрешните работи, съобщи зам.-председателят на комисия Росица Матева. Те се съхранявали там по неясно каква причина.

Изпълнителният директор на “Сиела” потвърди пред "Свободна Европа", че собственост на фирмата е “блокирана в полицията”, а Александър Андреев от ЦИК съобщи, че комисията в неговия състав не е дала разрешение устройствата да бъдат “освободени”.

По думите на Андреев става дума за 70 машини, които не са “съвсем машини”. “Това са консумативи, които фирмата твърди, че е изпращала по куриер до различни градове. Ние поискахме те да се изземат, защото редът на транспортиране беше съвсем различен, не включва допълнителни доставки с куриерски фирми и ние не знаем дали с тези устройства, които са изпращани допълнително, не е можело да се манипулира вотът. Нали не забравяме, че може да има и опит за подмяна, за който комисията носи отговорност”, обясни бившият председател на ЦИК.

Ръководителят на Главна Дирекция “Национална полиция” Николай Хаджиев каза пред Свободна Европа, че в дирекциите на МВР в страната има машини. Но отрече да се води разследване, свързано с тях. На въпрос защо тогава тези устройства се намират в областните дирекции Хаджиев каза лаконично: “Нямаме отношение към машините, питайте ЦИК”.

"Сега" припомня, че в деня на изборите на 4 април се получи забавяне в доставката на машини в Хасково, тъй като МВР издирваше частния паркинг, където останал камионът с устройствата. Миналият състав на ЦИК пък категорично отказа независим одит на софтуера на закупените машини.

ПРОБА 

ЦИК би могла да организира пробно гласуване с машини преди деня на изборите на 11 юли. Това заяви говорителят й Цветозар Томов пред Нова тв, като уточни, че идеята все още не е обсъдена от състава на комисията. "Хората трябва да преодолеят страха си и да повярват на машинното гласуване", категоричен е Томов.

Той не отрече, че съществува теоретичен риск за манипулация на вота, когато се гласува машинно. Според него обаче шансът това да се случи е много по-малък от гласуването с бюлетина. "Тези машини за директно записване на вота могат да бъдат обект на атаки, но все пак имат предпазни средства. Те нямат връзка с интернет, което пречи да бъдат хаквани голям брой машини с едно действие. Има и начин да се провери дали има съответстие между разписките и протокола", каза Томов. Той посъветва хората да си проверят разписката, която машината издава след гласуване, дали вотът им е отчетен за отбелязаната от тях партия.

Говорителят на ЦИК не конкретизира колко точно нови машини ще са необходими за гласуването в чужбина, но предположи, че няма да са повече от 400-500. Томов не успя да отговори и на въпроса как устройствата ще бъдат пренесени до най-отдалечените секции зад граница и колко души ще бъдат командировани за тази цел. Това предстои да бъде решено в ЦИК. Той все пак отбеляза, че куфарът с машината не е по-тежък от един чувал с бюлетини.

Томов е категоричен, че най-големият риск пред избирателната комисия е деленето на партийни групи. Според него партиите не трябва да влияят върху вземането на най-важните решения на ЦИК и тя да има еднакво отношение към всички политици за начина, по който провеждат кампаниите си. "Няма никакво извинение, ако ЦИК не изпълни закона такъв какъвто е", заключи говорителят.

Още по темата