Медия без
политическа реклама

Кабинетът предаде изборите в ръцете на министъра на туризма

Новите си правомощия Марияна Николова, която беше издигната на поста от Валери Симеонов, получи с решение на Министерския съвет

17 Февр. 2021ОбновенаЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Илияна Кирилова
Марияна Николова

Марияна Николова – министърът на туризма, поема в свои ръце подготовката на парламентарните избори. Новите си правомощия Николова, която влезе в кабинета от квотата на „Обединени патриоти”, получи с решение на правителството, прието на заседанието му в сряда.

Това е неочаквано развитие. Досега задачите на Министерския съвет по отношение на изборния процес попадаха в ресора на вицепремиера Томислав Дончев – един от висшите политици на ГЕРБ. Обяснение за странната промяна няма. А такова е необходимо, защото Николова няма никакъв опит в новата дейност, която й се възлага. Тя получи настоящия си пост, след като Валери Симеонов - съпредседателят на "Обединени патриоти" и лидер на партия НФСБ, беше принуден да го напусне със скандал в края на 2018 г. Тогава Симеонов лично благослови Николова като свой наследник. Дотогава тя оглавяваше неговия политически кабинет.

В съобщението, пуснато от правителствения пресцентър, се казва единствено следното: „Министерският съвет прие решение, с което възложи координацията по изпълнението на дейностите, свързани с организационно-техническата подготовка на изборите за народни представители за Народно събрание на 4 април 2021 г. на заместник министър-председателя по икономическата и демографската политика и министър на туризма.”

Допълва се, че са определени задълженията и отговорностите и на други министри, свързани с подготовката и произвеждането на изборите, включително и на шефа на здравното ведомство Костадин Ангелов, предвид разпространението на COVID-19.

На министъра на правосъдието Десислава Ахладова е възложено да издава наказателни постановления при установени нарушения на областните управители по Изборния кодекс.

ИМА ЛИ ФАНТОМНИ ИЗБИРАТЕЛИ?

От регионалното министерство излязоха с обяснение във връзка с медийни публикации, в които се твърди, че и на тези избори ще има около 1 милион "фантоми" в избирателните списъци. Повод за такива твърдения дават сравненията между данните за пълнолетните граждани на страната, които дава Националният статистически институт (НСИ), и броят на избирателите според списъците на дирекция ГРАО. Сравнението дава разлика от около 1 милион души.

От регионалното ведомство, в което влиза ГРАО, отговарят, че НСИ изчислява броя на населението въз основа на настоящ адрес по данни от преброяването на населението. А това преброяване обхваща само лицата, пребивавали на територията на страната към момента на неговото провеждане. "За разлика от преброяването, Законът за гражданската регистрация задължава в регистъра на населението да се вписват всички български граждани, независимо от местопребиваването им - у нас или в чужбина. Т.е. зад всеки запис в регистрите, поддържани от Главна дирекция ГРАО, стои официален писмен документ. А не доброволно подадени данни, както е при преброяването", заявяват от министерството. И уверено заключават: "Разликите в целите и методите, прилагани от НСИ и по Закона за гражданската регистрация, предполагат и разлика в данните, отчитани с различните методи и принципи."

При всички случаи това отново повдига въпроса за провеждането на активна регистрация, въз основа на която да се състави регистър на избирателите.

Още по темата