Медия без
политическа реклама

Екоминистърът: Противопоставят ме на премиера за Алепу

17 Юни 2020ОбновенаТАНЯ ПЕТКОВА
Илияна Кирилова

"Казах, че всичко, което съм видял, е по телевизията. Не ми прилича на защитно брегоукрепително съоръжение, на мен ми прилича на хотел. Може би ще бъде и хубав хотел, но аз не казвам дали ще е или няма да бъде, дали съдът ще се произнесе или няма. Не съм казал "Аз очаквам един много хубав хотел и чакам да се настаня там". Това обяви пред депутатите екоминистърът Емил Димитров Ревизоро, който бе изслушан по искане на БСП за скандалите около строителството на Алепу и замърсяването на морето във Варненско. Според Димитров думите му отпреди ден, когато обяви, че строителните работи там няма да се спират, са били извадено от контекста, за да бъде "противопоставен на премиера".

Министърът посочи още, че към момента нито регионалното министерство (МРРБ), нито МОСВ, имат права да извършват каквато и да било дейност, докато не се произнесе съдът - за да е ясно, че живеем в правова държава.

"Това, което съм видял, го казах и пред медиите вчера, може би грешката е моя, че разговарям пред медии, за да ми накъсват разговори и да вадят думи от контекста. Според мен този, който трябва да даде най-правилно становище е инвеститорът. Аз не съм инвеститор, не съм давал разрешително за строеж, не съм главен архитект, не съм го протестирал пред съда. Ще изпълня всички указания на съда, не знам какво ще има там - чакам компетентните институции да се произнесат, но на мен не ми прилича на брегоукрепително съоръжение", допълни Димитров.

Той отказа да коментира дейността на прокуратурата по отношение на направения протест пред съда за строителните дейности на Алепу. "Не мога да коментирам и евентуални решения на съда - не би било редно във вече започнато производство, аз да давам становища в която и да е посока. Каквото прецени съдът и излезе с решение, ние ще се съобразим с него", заяви още той.

По-рано лидерът на БСП Корнелия Нинова поиска Димитров да бъде изслушан в парламента. "Мотивите ни за това са следните - задължение на държавата е да гарантира на българския народ чиста вода, чист въздух, храна и земя. Темата за опазването на природата и екологичните стандарти е една от най-важните днес", заяви от трибуната в НС Нинова. По думите й "замърсяването на въздуха в големите градове е в над допустимите норми в пъти, а в последните дни ярък пример за беззаконност и безнаказаност е случилото се във Варна и на строежа в Алепу".

Корнелия Нинова коментира още, че във Варна са се излели "5 млн. лв. евро, а на Алепу има незаконен строеж и никой не носи отговорност за това". Тя смята, че трябва да бъде питан този, който е разрешил случилото се.

Според Нинова е "време тези въпроси да срещнат решителни мерки от страна на държавата", но вместо това вчера министърът заяви, "че няма да бъде екологична бухалка".

"Уважаеми г-н министър, да се спазват законите на страната и да се упражнява контрол върху тяхното изпълнение не е бухалка, а е ваше първо и неотменимо задължение. Той ни препрати да питаме инвеститора  какви са му намеренията и какво да прави на Алепу. Не, г-н министър, не трябва да питаме този, който го прави, а този, който му е разрешил извън закона и който си затваря очите и до ден днешен за контрол върху този строеж", допълни лидерът на БСП.

Екоминистърът заяви вчера, че няма да спре проекта на Алепу, а позицията му идва на фона на искането на прокуратурата  разрешението за строеж на името на "Алепу вилидж" от 10 септември 2018 г. да бъде обявено за нищожно и да се спре изпълнението му. Емил Димитров заяви още, че изчаква прокуратурата да се произнесе. На обекта в момента не се работи, тъй като първият етап, който потресе обществеността, е завършен, а вторият - строежът на хотелския комплекс, не е започнал.

Още по темата