Медия без
политическа реклама

ДПС-Доган и ДПС-Пеевски ще участват на изборите в две коалиции

В ЦИК приеха документите и на двете фракции в движението - с еднакъв час и без пореден номер

02 Септ. 2024Обновена
Полиция охранява централния вход на партийния дом, където се помещава ЦИК.
БГНЕС
Полиция охранява централния вход на партийния дом, където се помещава ЦИК.

Тежката криза в ДПС накара хората на Ахмед Доган да търсят участие на изборите в коалиция. Неговата фракция в партията ще се включи в предизборен съюз с формациите "Справедлива България - обединени родолюбци" (СБОР) и "Земеделски народен съюз" (ЗНС). Това се разбра от изявление на единия председател на ДПС - Джевдет Чакъров, след като водената от него група подаде документи в Централната избирателна комисия (ЦИК) за регистрация за изборите. Чакъров заяви, че коалицията ще участва във вота с абревиатурата ДПС, но с добавката, че това означава "Демокрация, права и свободи". Лагерът на другия председател - Делян Пеевски, ще се яви също като коалиция, която ще се казва "ДПС - Ново начало". В нея влизат двама коалиционни партньори - това са  ПП “Български глас" и ПП “Новите лидери", заяви Искра Михайлова от хората на Пеевски. 

Разцеплението в движението докара същия проблем и на ЦИК. Причина за това стана желанието и на двете фракции да регистрират движението за изборите. Основание за това им даде фактът, че Делян Пеевски и Джевдет Чакъров като председатели разполагат с еднакви правомощия в управлението на партията. Крайният резултат беше, че безпрецедентно се блокира приемът на документи за участие в изборите за близо 7 часа. Накрая ЦИК реши, че ще приеме заявленията за регистрация и на двата лагера - с еднакъв час на прием и без пореден номер. Това също е ход, за който няма прецедент.

Комисията трябваше да започне днес сутринта регистрацията на партии и коалиции за изборите на 27 октомври. След като обаче и двете крила на ДПС се струпаха по бюрата им, членовете на ЦИК не можаха да започнат работа и се събраха на няколко закрити работни заседания, на които умуваха какво да правят.

Малко след 14 часа започна открито заседание. Водеше го зам.-председателят Димитър Димитров, тъй като шефът на комисията Камелия Нейкова е в командировка в Азербайджан. Димитров, който е от квотата на ГЕРБ в ЦИК, предложи на колегите си да потърсят съдействието на председателя на парламента Рая Назарян, която да им осигури други помещения, където да започнат нормално приема на документи. ЦИК се помещава в партийния дом, който сега е сграда на Народното събрание.

Предложението беше подкрепено от останалите представители на ГЕРБ - Георги Баханов например изтъкна, че двамата дежурни членове на ЦИК, които трябва да приемат заявления, са попаднали на 40-50 човека, окупирали работните им места, и настоя да се осигурят нормални условия за работа другаде.

Тази идея се натъкна на ожесточена съпротива от представителите на ДПС в комисията. "Авторитетът на институцията се поставя в услуга на политически лица, вместо да се създава организация за равен старт", декларира секретарят на ЦИК Севинч Солакова. "Долу присъства само една единствена партия и това е ДПС с председателя си. В момента се отказва регистрация на партия със своя председател", присъедини се и Ерхан Чаушев. Той говореше за Джевдет Чакъров, който лично дойде да подаде документи от името на лагера на Доган. Двамата обвиниха колегите си, че се опитват да "създадат предимство на определена група хора", като явно имаха предвид фракцията на Пеевски. Димитров обидено им напомни, че ДПС има двама избрани председатели.

Цветозар Томов, който е от квотата на ДБ, подкрепи колегите си от ДПС. "Ние сме ЦИК и нашата работа не е да се намесваме в решаването на вътрешнопартийни проблеми. Трябва да регистрираме ДПС в различните й групи по начин, който да равнопостави претенциите на тези хора", изтъкна той.

При гласуването предложението на Димитров беше отхвърлено, след като го подкрепиха само представителите на ГЕРБ. Той излезе с друга идея - да се приеме протоколно решение, че ЦИК започва приема на документи. Той обясни, че заявленията и на двете фракции в ДПС ще бъдат приети, като на тях ще бъде отбелязан един и същи приемен час и няма да им се слага пореден номер. Това соломоновско решение на проблема не се хареса на останалите представители на ГЕРБ, които го определиха като "правен абсурд", тъй като вече не може да се каже кой е подал документи първи, втори и т.н. Останалите в комисията обаче го одобриха.

Заседанието беше спряно, за да започне приемът на документите.

 

КАКВО СТАНА ПРЕДИ ТОВА

Още снощи Делян Пеевски обяви, че е изпратил до ЦИК електронно подписано заявление за участие в изборите. "ДПС-Ново начало вече е факт. В 00:05 на 02.09.2024 г. подадохме електронно подписано заявление за регистрация за предстоящите избори за 51-во Народно събрание", обяви пресцентърът на Пеевски. "Ние сме иновативни и модерни. Заедно сме в името на хората. Винаги ще бъдем до хората и ще работим за хората. Най-хубавото предстои!", пише още в съобщението.

"Пеевски чете разпоредбите на ЦИК, както чете устава на ДПС. Фалш, измама, дезинформация - това е новото начало", язвително коментира депутатът Валентин Тончев, който е сред поддръжниците на Доган.

Важно е да се отбележи, че такава партия като "ДПС-Ново Начало" няма. Съдебната регистрация е на партия "Движение за права и свободи". Не е много ясно какво и къде точно е изпратил Пеевски и как ЦИК ще се отнесе към електронно подписаното заявление.

Пред партийния дом още от петък даваха дежурства хора на двете фракции в ДПС, за да пазят ред за подаване на документи. Хората на Доган завардиха централния вход, а хората на Пеевски - всички останали. На място дойде жандармерия и помоли представителите на двете крила да освободят входа. Партийците обаче не ги послушаха, а вратите на ЦИК останаха затворени, въпреки че трябваше да приемат документи от 9.30 часа сутринта. А вътре в партийния дом депутати от двете фракции спориха помежду си кой е дошъл първи, а членовете на ЦИК, които бяха дошли да приемат заявления, накрая вдигнаха ръце и се оттеглиха.

"Документите за регистрация се приемат от ЦИК и се преглеждат един по един дали отговарят на изискванията на Изборния кодекс - пълномощни, актуално състояние, банкови сметки и други формуляри. Част от документите трябва да са в оригинал. След това се приема подписката на хартия и електронно и се установява има ли формално най-малко 2500 подписа. Едва след това ЦИК заседава и взема решение с 2/3 мнозинство. Така партията е регистрирана. Силно заблуждаващо е съобщението на Пеевски, че е регистрирал нещо", коментира бившият депутат от ПП-ДБ Антоанета Цонева.

Стефан Манов от Обществения съвет към ЦИК посочи, че администрацията на комисията трябва да приеме всички подадени документи. След това изборните комисари трябва да прегледат заявленията и да вземат решение, с което да дадат или да откажат регистрация на заявителите. Това решение може да се обжалва впоследствие в съда. При всички случаи на този етап ЦИК може да регистрира партии единствено според актуалното им съдебно състояние. Иначе казано, не може да се регистрира партия под името ДПС-Ново начало. Впоследствие, когато се регистрират коалиции, се позволяват известни волности в наименованието.

На сн.: Валентин Тончев от ДПС-Доган дава изявление пред ЦИК, където хората на Доган пазят ред от петък.

 

Част от младежите на Делян Пеевски, които също стоят пред ЦИК.

 

ОТЛЪЧВАНЕ

Областният председател на ДПС в Кърджали Ресми Мурад от крилото на Ахмед Доган сне доверието от 7 представители на местните власти, начело с кметовете на общините Кърджали, Джебел и Черноочене. Това са Ерол Мюмюн - кмет на община Кърджали, Неджми Али - кмет на община Джебел, Айджан Ахмед - кмет на община Черноочене, Байрям Байрям - председател на общинския съвет на ДПС в Кърджали, Сейфи Мехмедали - председател на общинския съвет на ДПС в Джебел, Месру Мюмюн - председател на общинския съвет на ДПС в Черноочене и Енгин Издриз - председател на областния съвет на младежкото ДПС в Кърджали.

В решението, което е подписано от Ресми Мурад и е с дата 1 септември, се посочва още, че общинските съвети на партията в Кърджали, Джебел и Черноочене се разпускат.

Байрам Байрам, депутат от ДПС-Пеевски, посочи че за подобно решение ДПС-Доган нямат кворум и заседанието им не е легитимно. Според него, 31 души от 45-членния съвет следва да присъстват за легитимно заседание, събрали са се 26-ма.

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?