Медия без
политическа реклама

Борисов разпореди да се дадат срокове за разхлабване на мерките

Ресторантите отварят на 1 март, нощните заведения - от 14 март

26 Яну. 2021Обновена

🤝 Близо 2 милиарда лева сме осигурили за запазване на заетостта и за подкрепа на бизнеса. 300 000 души са съхранили препитанието си благодарение на мерките по линия на МТСП, които са на стойност около 1 млрд. лв. Само по схемата 60/40 са изплатени близо 747 млн. лв. В резултат на всичко това безработицата през декември 2020 г е била 6,7%. Това е най-ниската регистрирана стойност след края на извънредното положение на 13 май 2020 г. По линия на Министерството на икономиката до бизнеса са достигнали 550 милиона лева, като по още 440 милиона лева тече процеса по разплащане. Всички мерки се финансират със средства от държавния бюджет, от европейските фондове или с инструмента „SURE“. С тази данни ние отговаряме на критиките към нас, че не правим достатъчно за бизнеса и за запазване на заетостта. 👉 На извънредно правителствено заседание взехме решение да удължим срока на извънредната епидемична обстановка до 30 април. Ще бъде изготвена заповед, в която ясно ще бъдат разписани сроковете за поетапното разхлабване на мерките. Предстои здравният министър да проведе нова среща с представители на заведения, на която ще обсъдят при какви варианти могат да отворят отново.

Posted by Boyko Borissov on Tuesday, January 26, 2021

За пръв път бизнесът може да получи ясен график със срокове за поетапно разхлабване на противоепидемичните мерки. Това се разбира от съобщение на правителствената пресслужба след проведено извънредно заседание на правителството. На него премиерът Бойко Борисов е разпоредил на министъра на здравеопазването да изготви заповед, в която ясно да бъдат разписани сроковете за поетапното разхлабване на мерките. Правителството официално реши днес, че извънредната епидемична обстановка се удължава до 30 април. Очакват се съответните заповеди с ограниченията, които ще действат от 1 февруари нататък.

"Още днес в една заповед ясно и точно да коригираш датите, по които ще стане поетапно разхлабване на малкото мерки, които в сравнение с другия цивилизован свят има в България", нарежда премиерът. Подобно искане работодателите отправят от началото на пандемията, но въпреки това ограниченията често се променят с кратко предизвестие, като обикновено обяснението е, че до последно се следят данните за заболяемостта, смъртните случаи, хоспитализациите и т.н. В първите месеци на пандемията това беше особено голям проблем, тъй като заповедите често се обявяваха броени часове преди да влязат в сила.

Първите с ясен график на отваряне се очертава да бъдат ресторантите и заведенията. На тях днес им бяха предложени два варианта от правителството - отваряне от февруари при 50% капацитет и с работно време до 22,30 часа, или отваряне от 1 март, като дотогава се подкрепят с компенсации. От бранша твърдят, че при 50% капацитет ще работят на загуба. След проведена среща с министъра техните представители обявиха, че избират варианта да отворят на 1 март. Нощните заведения ще могат да отворят от 14 март, като и за едните, и за другите капацитетът ще бъде определен спрямо заболеваемостта.

От 4 февруари 37% от учениците започват на ротационен принцип присъствено обучение, казва още Борисов на заседанието. Това е известното решение от следващата седмица да започне поетапно връщане на по-големите ученици. Практическите обучения на студентите също ще се разрешат. От думите на премиера се разбира, че има вариант и за почти пълно отваряне на театри и опери. "Помислете дали да е на 50 или на 90% броят на посетителите в театри, опери - оставям го на вас да прецените", поръчва той.

 

Как се стигна до развръзка

"Сега, когато имаме най-добрите параметри в Европа - брой заразени, починали и излекувани, вместо да се радваме на тези успехи, се изправяме пред протест във време, когато цяла Европа въвежда вечерен час", коментира по адрес на ресторантьорите премиерът Борисов. Той дава следните наставления на здравния министър: "Затова искам, Ангелов, да се срещнеш още днес с ресторантьорите. Погрешна е тезата, че сякаш са загърбени от правителството. Ние за тях направихме много - отговорихме им на всичките искания - и по наредба 18, и 9% ДДС, и 9% за бира и вино, дадохме им възможност да разнасят по домовете храна. Истински искаме и разбираме, че когато в хотелите работят ресторантите, а през улицата - не работят, това безспорно създава напрежение. Но това решение беше компромисно, за да може целият туристически бранш в големите зимни курорти, да работи. Мисля, че сме единствените в Европа, където всичко работи."
 

 

Ресторантьорите се разединиха в исканията си за незабавно отваряне на заведенията и призивите за гражданско неподчинение. Част от собствениците на заведения приемат да отворят от 1 март, а нощните барове да ги последват две седмици по-късно.

 

Още по темата