Медия без
политическа реклама

Борисов: Не мога да изгоня с милиция и палки хората от църквите

Владиците надделяха и храмовете за Великденските празници остават отворени

Posted by Boyko Borissov on Thursday, April 9, 2020

Премиерът Бойко Борисов не успя да убеди митрополитите от Светия синод да вземат по-твърди мерки и да затворят църквите по време на предстоящите Великденски празници."С милиция и палки не мога да изгоня хората от църквите. Не мога да издам подобна заповед", обяви Борисов след срещата с архиереите. 

Повече от час продължиха неубедителните му оправдания пред медиите в Министерски съвет защо в крайна сметка не можа да надделее над владиците и църковните литургии на Цветница и Великден да бъдат при закрити врата без миряни, за да може наистина мерките срещу коронавируса да имат ефект и да няма струпване на много хора. 

Борисов е настоял литургиите да бъдат предавани онлайн и миряните да не се струпват пред и в черквите, но владиците са останали непреклонни. Уверили го, че ще вземат всички възможни мерки, за да не се предава зараза. "За някои хора, ако не отидат на църква, е все едно да ги поставиш на командно дишане", оправда се Борисов. Но няколко пъти призова българите да не ходят на черква по Цветница и Великден. Св.Синод се съгласил на Цветница да няма върбови клонки и цветя, тъй като Борисов най го било страх от клонките. На Разпети петък минаването под плащеницата няма да е под масата, а четирима ще я държат пред храма и така ще се изпълнява ритуалът.

Борисов отново повтори "мантрата", че пикът на заразата се очаква до 10-15 дни. "Синодът и патриархът не отричат карантинните мерки, но има неща, които не могат да се направят. Как да затворя църквата, за да не можеш да се помолиш?!", отговори премиерът на въпрос. "Унинието и тревожността у някои хора ще е пагубно, ако не отидат на църква. Да, може да са малко хора, но трябва да могат да отидат на служба", аргументира се той. "Ще ходят в храмовете само онези, които имат животоспасяваща нужда. Които са крайно нуждаещи се", смята той. Не е ясно колко ще бъдат тези миряни, но е ясно, че ще има много полицаи, които да следят дали се спазва дистанцията.

"Мерките заедно със силата и духа", отговори Борисов на въпрос защо не вземат по-радикални мерки и храмовете да бъдат затворени за вярващите. "Литургията е духовното с кръвта и плътта. Тая сутрин го разбрах!", допълни той, като се похвали, че вече е навлязъл навътре в духовното и християнските въпроси. Борисов предложил отвсякъде литургиите да бъдат излъчвани на живо.

"Този път няма да отида на служба, не че вярата ми сега е по-малко. Но личният пример е важен. Иначе майка ми от дете ме водеше на служба на задния вход на църквата", каза Борисов.

Ловчанският митрополит Гавриил, който също участва в брифинга в МС, отново убедено обяви, че в "храма не може да се предаде никаква зараза". "Ще се постараем всячески ред да създадем. Тази година службата ще започнем навън на Великден и когато дойде времето, ще влезем и вътре. В църквата идват само най-вярващите хора и ни молят на този голям християнски празник да могат да посетят черквите и да се молят. Да няма тълпа, а хората да са на разстояние. Постоянно се дезинфекцират иконите, както и сградите, богомолците да бъдат вътре с маски, както и да запазим безопасната дистанция", заяви от своя страна Гавраил.

Въпреки че не затварят храмовете, както го направиха много други православни църкви, а и не само, владиката е убеден, че ние ще бъдем една от първите "страни, където тази епидемия ще си отиде".

БЕЗ ОГЪН ОТ ЕРУСАЛИМ

Синодът препоръчва полетът до Тел Авив, за да бъде взет благодатния огън за Великден, да не се осъществи. Средствата, които трябваше да бъдат похарчени за това, ще бъдат дадени за борба с коронавируса. Стана ясно, че от миналата година имаме запазен огън, както и в Северна Македония.

"Нашата отговорност е огромна. Ние сме отговорни и правим всичко възможно Господ да прекрати тази пандемия... Светата литургия не става някъде на поляната. Всеки човек се моли у дома или където и да е, но най-важното е Светата литургия. Тя става в божия храм", заяви митрополит Гавриил и посъветва журналист, който му припомни, че Исус се е молил в пустинята, да не говори за неща, които не разбира. Владиката бе видимо раздразнен от репортерския въпрос защо службите да не са при закрити врата, както ще бъде например в Гърция и в Сърбия, изостави за известно време смиреността си и повиши тон на журналистката от БНР Еленица Маринова.  Той й се скара, че си позволява да го учи, и й обясни, че чрез причестяване с обща лъжичка или чаша не може да се разпространи зараза.  

ЗАТВОРЕНИ ХРАМОВЕ

Заради коронавируса множество православни и католически храмове по света решиха да останат затворени за миряните за Цветница и Великден като част от мерките срещу разпространението на заразата.

Светият синод на Гръцката православна църква реши празничните църковни служби да бъдат при затворени врати, като се предават на живо по телевизията, радиото и интернет. Според въведените от правителство мерки в борбата с разпространението на коронавируса по време на литургиите в храмовете е разрешено присъствието само на религиозно лице и помощници, като броят им не трябва да надвишава 4-ма. Същата мярка се отнася и за манастирите.

Антиохийската църква, която обединява православните християни в Сирия, Ливан и други държави в Близкия Изток, също обяви, че празничните служби за Възкресение Христово ще бъдат при затворени врати.

Тазгодишната церемония за слизането на благодатния огън в храма "Възкресение Христово" в Ерусалим ще се проведе в отсъствието на богомолци. Тя ще бъде на 18 април и на нея ще присъстват не повече от 10 души, обявиха от израелското Министерство на външните работи. Церемонията ще се излъчва от тв канали в цял свят. Предварително изготвеният план предвижда огънят да бъде предаден на представители на Гръцката православна църква при Яфската порта на Стария град, откъдето дипломати ще могат да го занесат до летището "Бен Гурион" и да го предадат на специалните пратеници на православни държави. Те няма да могат да излязат от самолетите заради наложените ограничителни мерки. 

Руската православна църква (РПЦ) все още не е взела категорично решение дали храмовете ще бъдат затворени за богомолци. Руският патриарх Кирил няколко пъти призова вярващите да се въздържат от посещение на храмовете по време на пандемията. Заместник-ръководителят на отдела за връзки с медиите в РПЦ Вахтанг Кипшидзе пък обяви, че отбелязването на Великден ще зависи от конкретната епидемиологична обстановка във всеки регион на страната. "Русия е голяма държава и има региони, в които няма нито един заразен“, обясни той пред руската секция на Би Би Си. "Църквата и енориашите определено ще празнуват Великден, дори и да не могат да дойдат в този ден в храма", обяви митрополит Иларион, който ръководи Отдела за външни църковни връзки в РПЦ. 

Масово заразяване с коронавирус след църковни служби имаше в Южна Корея и Франция.

 

Националният оперативен щаб обяви още по-строга карантина за гражданите, но отново остави Светия Синод сам да реши как да постъпи с миряните. След 5 дни е Благовещение. Предстоят и Великденските богослужения.

 

Още по темата