Медия без
политическа реклама

Войната на Путин е престъпление срещу Бог и човечеството, каза папата

За първи път Ватикана отправи толкова остри думи срещу агресията на Русия в Украйна

09 Яну. 2023
EPA/BGNES
Папа Франциск

Папа Франциск заяви, че войни като тази в Украйна, при които граждански райони са подложени на безразборно унищожение, са "престъпление срещу Бог и човечеството", съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

Франциск каза това по време на годишната си реч пред дипломатите, акредитирани във Ватикана. По традиция в тази годишна реч папата прави преглед на ситуацията в света и словото му е известно като "реч за състоянието на света".

Франциск говори за войната в Украйна, която "води до смърт и разрушения, до атаки срещу гражданска инфраструктура, до загуба на човешки живот, покосен не само от обстрела и насилието но и от глада и студа". След това папата цитира ватиканската конституция, според която "всеки акт на война, насочен към безразборно унищожаване на цели градове или обширни райони с техните жители, е престъпление срещу Бога и човечеството, което заслужава твърдо и недвусмислено осъждане".

Ядрената заплаха

Припомняйки Кубинската ракетна криза през 1962 г., Франциск заяви, че "за съжаление и днес ядрената заплаха е повишена и светът отново изпитва страх и мъка". Той повтори призива си за пълна забрана на ядрените оръжия, като заяви, че дори притежаването им с цел възпиране е "неморално".

Иран

Папата осъди също Иран за налагането на смъртно наказание срещу демонстранти, настояващи за по-голямо уважение към жените. Коментарите на папата, направени в годишната му реч пред дипломатите, акредитирани към Ватикана, бяха най-силните му от началото на общонационалните протести в Иран след смъртта на 22-годишната иранска кюрдка Махса Амини след ареста й от иранската нравствена полиция.

"Правото на живот е застрашено и на онези места, където смъртното наказание продължава да се налага, какъвто е случаят тези дни в Иран след неотдавнашните демонстрации с искане за по-голямо зачитане на достойнството на жените", заяви Франциск.

Смъртното наказание

"Смъртното наказание не може да се използва за предполагаемо раздаване на правосъдие от държавата, тъй като то не представлява възпиращ фактор, нито пък дава справедливост за жертвите, а само подхранва жаждата за отмъщение", добави той.

Папата призова отново за прекратяване на използването на смъртно наказание в световен мащаб, като заяви, че то е "винаги недопустимо, тъй като накърнява неприкосновеността и достойнството на личността".

Бразилия

Папа Франциск, който е родом от Аржентина, напомни за "политическите кризи" на американския континент, които са източник на "напрежение и насилие", като отдели специално внимание на Бразилия, където поддръжници на бившия президент Жаир Болсонаро нахлуха в Конгреса, президентския дворец и Върховния съд.

"Мисля за различните политически кризи в няколко страни на американския континент, които са изпълнени с напрежение и форми на насилие, изострящи социалните конфликти", каза той. "Визирам най-вече случилото се неотдавна в Перу и през последните няколко часа в Бразилия", уточни духовният лидер на католиците по света.

Още по темата