Медия без
политическа реклама

Ясен Петров подмлади, но не промени А отбора

В националния тим има някакво подобрение, но то няма скоро да ни доближи до голямо първенство

ЕПА/БГНЕС
След няколко мача на надежда националите отново показаха, че са далеч от класата на претендентите за челните места, което докара негативни емоции за селекционера Ясен Петров при гостуването срещу Швейцария (на снимката).

Тежката загуба с 0:4 от Швейцария сложи не само горчив край на квалификациите за Мондиал 2022, но и на първата година на Ясен Петров като селекционер на националния отбор по футбол. За него тя започна и завърши по един и същи начин - със загуба от Швейцария. И с неприятната констатация, че все още ни липсва много, за да се надяваме на класиране за голямо първенство.

 

Положителното

Добрите неща в работата на Ясен Петров през 2021 г. не бива да се пренебрегват или забравят бързо. Тимът ни постигна общо три победи в една календарна година - нещо, което не бе правил от 2018 г.

От селекционера се искаше да подмлади отбора и той го направи - пусна общо 14 дебютанти през годината. Някои от тях се утвърдиха като титуляри - десният бек Иван Турицов (22 г.), близнаците Андреа и Петко Христови (22 г.)... Особено впечатляващо е израстването на Петко Христов, който дебютира при 0:0 със Северна Ирландия и само за няколко мача се превърна в твърд титуляр в отбраната ни, а и един от новите лидери на отбора. Силни мачове в защита изнесе и брат му Андреа. Израстване до лидер и до един от капитаните в тима отбеляза и Кирил Десподов благодарение на доверието от страна на Петров.

В отбора се върна настроението сред футболистите, за което отново заслугата е на треньорския екип. Неколцина получиха шансове от Петров и се отблагодариха в подходящ момент - Ивайло Чочев (с гола за 1:0 над Литва), Илиан Илиев-мл. (с добра игра при 2:1 над Северна Ирландия), вратарят Георги Георгиев (направил изключителен мач при 1:1 с Италия).

Тимът имаше пик през годината и той бе по време на трите септемврийски двубоя - споменатото равенство с еврошампиона Италия и победите над Литва (първи успех за държавния ни тим в официален мач от ноември 2019 г.) и над Грузия (4:1). Преди и след това обаче имаше познатото криволичене и непостоянство. Тимът ни поне не се срина много в световната ранглиста - започна 2021 г. като №68 и се очертава да я завърши като №71 (плюс-минус една позиция). През това време Петров винаги заставаше зад играчите, успяваше да ги вдигне в трудни моменти (най-вече след 1:3 от Литва). Дори и след тежката загуба от Швейцария пое вината: "Поемам цялата отговорност... Никога няма да кажа лоша дума за футболист." 

 

Негативните моменти

Колкото и да се опитваше, Ясен Петров не успя да преодолее дефицита на класа в състава. Това се видя особено ясно в двата мача срещу Швейцария, но и при 1:3 срещу Литва. Двубоят във Вилнюс бе важен по няколко причини - победа в него съхраняваше шансовете за класиране на Мондиал 2022, трябваше да докажем, че прогресът в тима ни вече е тенденция, че можем да демонстрираме постоянство, че сме с класа над считаните за аутсайдери. Нищо такова не се видя, а това бе и един от мачовете, в които Петров не улучи състава, тактиката и резервите. Другият подобен пример с резервите бе при 0:4 от Швейцария.

Всъщност през цялата година се създаде впечатление, че селекционерът все опитва да налучка точния състав. Постоянните ротации понякога бяха успешни, но невинаги. Петров използва общо седем (!) вратари. Един от тях - Даниел Наумов, даде и първи знак от тима, че нещо не е както трябва. "Аз съм аут от националния отбор заради лично отношение на даден човек от щаба на Ясен Петров... Обяснението, което от щаба са дали към мои треньори, е, че не разсмивам достатъчно групата по време на лагери", каза футболистът на "ЦСКА 1948".

Така и не стана ясно също защо селекционерът упорито пренебрегва намиращия се в отлична форма Андрей Гълъбинов - с 12 мача и 6 гола за "Реджина", за сметка на друг играещ в италианската Серия Б - Атанас Илиев (с 9 мача - от тях 3 като титуляр - и 1 гол за "Асколи").

Странен бе и случаят с Ивелин Попов. За него Петров заяви, че вратата е винаги отворена. "Ясен Петров ми се обади един път... Поговорихме 2-3 минути. Нищо конкретно не се случи след този разговор. Хора от националния отбор ми казваха, че има желание да дойде в Сочи, да гледа някои мачове и да поговорим. Казах им, че няма проблем и да заповяда... Не е идвал в Сочи и след това не сме говорили повече по телефона", коментира Попов.

Но може би най-неприятното впечатление селекционерът остави с неприкритата си агитация в полза на ръководството на БФС преди конгреса на 12 октомври. "Аз съм назначен от това ръководство и ще бъда с това ръководство. Точка. То е ясно, аз съм много точен човек. Аз съм с този, който ме е назначил. Това е...", демонстрира принципност, макар договорът му да е с БФС, а не с Борислав Михайлов.

И като стана дума за контракта на селекционера - той изтича в края на годината, а шефовете на БФС все още не са го възнаградили с нов въпреки трите победи и проявената твърда лоялност. "Ако се гледа обективно, трябва да се говори по-детайлно за договора на Ясен Петров, когато се затвори този цикъл", подхвърли само членът на Изпълкома Йордан Лечков.

 

НА ОПАШКАТА СМЕ НА БАЛКАНИТЕ

"В сравнение с държавите около нас и на национално, и на клубно ниво сме много по-добре"каза преди конгреса президентът на БФС Борислав Михайлов. Дано не продължава да смята така, защото това изобщо няма да говори добре в негова полза.

Националният ни отбор отново не успя да се класира за голямо първенство (вече по 4 провалени цикъла европейски и световни квалификации - все при Михайлов). Дори и не успяхме да постигнем "резервната" цел - трето място в групата, и завършихме четвърти.

И така се оказахме сред опашкарите на Балканите. Защото Сърбия и Хърватия се класираха за Мондиал 2022. Турция и дори Северна Македония пък ще играят баражи. А Румъния, Гърция и Албания са 3-ти в групите си. Не знаем да се радваме или не, че сме равни с Черна гора и Босна и Херцеговина (те също са 4-ти). По-назад от нас остава само тимът на Косово (пети), който обаче ни победи с 3:2 насред София.

 

МАЧОВЕТЕ НА НАЦИОНАЛИТЕ ПРЕЗ 2021 Г.

България - Швейцария 1:3 (св. квал)

България - Италия 0:2 (св. квал)

Северна Ирландия - България 0:0 (св. квал)

Словакия - България 1:1 (контрола)

Русия - България 1:0 (контрола)

Франция - България 3:0 (контрола)

Италия - България 1:1 (св. квал)

България - Литва 1:0 (св. квал)

България - Грузия 4:1 (контрола)

Литва - България 3:1 (св. квал)

България - Северна Ирландия 2:1 (св. квал)

Украйна - България 1:1 (контрола)

Швейцария - България 4:0 (св. квал)

-------

Общо: 13 мача - 3 победи, 4 равенства, 6 загуби (голова разлика 12:21)

Още по темата