Верстапен се откъсна в F1 след солова акция в Монако

Внезапният дъжд внесе единствената интрига по улиците на Монте Карло

28 Май 2023
Макс Верстапен със своя "Ред Бул" беше начело от първия до последния завой в Монте Карло.

Двукратният световен шампион Макс Верстапен увеличи драстично аванса си в генералното класиране на Формула 1, извоювайки четвъртата си победа от шест старта през 2023 г. Нидерландският ас на "Ред Бул" триумфира в надпреварата за "Гран при" на Монако след солова акция по свещените улици на Монте Карло.

След блестящото представяне във вчерашната квалификация, днес Лудия Макс стартира от полпозишън и не изпусна лидерството нито за миг, финиширайки с почти 28 сек. преднина пред втория Фернандо Алонсо. Единствената интрига в Княжеството внесе внезапно изсипалия се дъжд, който предизвика минихаос в последната третина от състезанието.

Испанският ветеран на "Астън Мартин" пропусна златен шанс да задмине лидера, тъй като механиците му избраха грешна тактика при смяната на гумите в 54-тата обиколка, залагайки на медиум вместо на интермедия. В следващия тур голяма част от трасето вече беше наводнена и на абсолютно всички пилоти се наложи отново да влязат в бокса за интермедия - именно това допълнително спиране коства на Алонсо над 10 сек. забавяне.

Трети завърши Естебан Окон с "Алпин", за когото това е първи подиум от победата му за "Гран при" на Унгария през 2021 г. Французинът беше избран и за пилот на деня във вота на феновете.

Четвърти и пети се наредиха пилотите на "Мерцедес" Люис Хамилтън и Джордж Ръсел, които бяха големите печеливши от объркването в обиколките, когато започна да вали. Двамата спряха за интермедия заедно с Окон в края на 54-тата обиколка, което им позволи да прескочат пилотите на "Ферари" Карлос Сайнц-младши и Шарл Льоклер, които в крайна сметка финишираха съответно 6-и и 8-и.

Между двамата се внедри вторият пилот на "Алпин" Пиер Гасли, а последните точки в днешния ден заслужиха двамата пилоти на "Макларън" Ландо Норис и Оскар Пиастри. Бонус точката за най-бърза обиколка взе Хамилтън, който даде най-доброто време в сухата част от надпреварата.

Миналогодишният победител в Монако Серхио Перес успя да финишира едва 17-и, след като стартира последен. Така вторият пилот на "Ред Бул" загуби цели 25 т. в битката със съотборника си за световната титла.

След шестия кръг от шампионата Верстапен има 144 т., а Перес остана със своите 105 т. на втората позиция. Трети е Алонсо с 93 т. При конструкторите "Ред Бул" е начело с 249 т., следван от "Астън Мартин" със 120 т. и "Мерцедес" със 119 т.

Следващият старт в F1 за сезон 2023 е другата неделя (4 юни) - за "Гран при" на Испания на пистата "Каталуния" край Барселона.