Верстапен направи нова стъпка към триумф във Формула 1

08 Ноем. 2021
Макс Верстапен паркира болида на "Ред Бул" на мястото, отредено за победителя в "Гран при" на Мексико, след финала на състезанието на пистата "Ерманос Родригес".

Лидерът в световния шампионат на Формула 1 Макс Верстапен увеличи преднината си в класирането пред 7-кратния носител на титлата Люис Хамилтън. Пилотът на "Ред Бул" спечели по безапелационен начин състезанието за "Гран при" на Мексико, а звездата на "Мерцедес" завърши втори. Така четири кръга преди края на сезон 2021 нидерландецът води с 19 т. пред англичанина.

Надпреварата на пистата "Ерманос Родригес" в столицата Мексико сити предложи много драма, но не в битката за първото, а за второто място. До последния завой за него се бореха защитаващият титлата си от последните четири години Хамилтън и вторият пилот на "Ред Бул" Серхио Перес. В крайна сметка британецът не позволи на представителя на домакините да зарадва местната публика.

Четвърти финишира Пиер Гасли с "Алфа Таури", а Топ 6 допълниха двамата пилоти на "Ферари" - Шарл Льоклер и Карлос Сайнц-младши. В челната десетка завършиха още Себастиан Фетел ("Астън Мартин"), Кими Райконен ("Алфа Ромео"), Фернандо Алонсо ("Алпин") и Ландо Норис ("Макларън").

Стартиралият от полпозишън Валтери Ботас с "Мерцедес" завърши едва 15-и, след като още в първата обиколка бе ударен от Даниъл Рикардо ("Макларън") и бе принуден да се прибере в бокса за смяна на гуми. Финландецът все пак успя да помогне на съотборника си Хамилтън, като в самия край направи най-бързата обиколка и отне бонус точката от Верстапен.

В генералното класиране Лудия Макс води с 312,5 т., следван от сър Люис с 293,5 т. Ботас е трети със 185 т., пред Перес със 165 т. и Норис със 150 т. Следват Льоклер със 138 т. и Сайнц със 130,5 т.

При конструкторите преднината на "Мерцедес" (478,5 т.) се стопи до само 1 точка пред "Ред Бул" (477,5 т.). "Ферари" е на трета позиция с 268,5 т., следван от "Макларън" с 255 т.

Следващата надпревара е тази неделя (14 ноември) за "Гран при" на Бразилия в Сао Пауло. В календара остават още само стартовете в Катар (21 ноември), Саудитска Арабия (5 декември) и Абу Даби (12 декември).