Верстапен е новият властелин по поредни победи във Формула 1

"Ред Бул" пък стана първият отбор в историята на този спорт с 15 успеха в серия

03 Септ. 2023
Световният шампион Макс Верстапен тича към механиците от "Ред Бул", за да сподели с тях радостта си от спечелването на Гран при на Италия.

Световният шампион Макс Верстапен вече е едноличен рекордьор по поредни победи във Формула 1, след като спечели Гран При на Италия на пистата "Монца". Миналата седмица нидерландецът изравни постижението от 2013 г. на Себастиан Фетел от 9 успеха без прекъсване, а сега вече има 10 и е сам на върха по този показател.

Пилотът на "Ред Бул" взе инициативата в състезанието още в 15-ата обиколка, когато изпревари стартиралия от полпозишън Карлос Сайнц-младши ("Ферари"). След това Верстапен само увеличаваше аванса си.

Много силно се представи и вторият пилот на "Ред Бул" - Серхио Перес, който финишира на втора позиция, като Верстапен неизменно парираше опитите му да излезе начело. Трети и четвърти се наредиха съотборниците във "Ферари" - съответно Карлос Сайнц и Шарл Льоклер. За Сайнц това бе първи подиум през настоящия шампионат.

Това бе шеста двойна победа за "Ред Бул" през сезона, като тимът стана първият в историята, чийто пилоти печелят 15 поредни успеха във Формула 1.

С днешния исторически триумф Макс Верстапен има вече 364 т., пред Серхио Перес (219), Фернандо Алонсо (170), Люис Хамилтън (164) и др. "Ред Бул" пък води при конструкторите с 583 т., следван от "Мерцедес" (255), "Ферари" (228) и др.

Следващият старт е на 17 септември за Гран при на Сингапур на пистата "Марина Бей".