Само един отбор спечели в откриващите 1/4-финали на Лига Европа

В Лигата на конференцията също няма явен фаворит преди реваншите на футболния континент

08 Апр. 2022
Абел Руис е разперил триумфално ръце след гола си във вратата на "Рейнджърс", оказал се победен за "Брага" в първия 1/4-финал от Лига Европа.

"Брага" стана единственият отбор, който успя да извоюва победа в откриващите срещи от 1/4-финалите на втория по сила европейски клубен турнир по футбол - Лига Европа. Четвъртият в португалската Примейра лига през миналия сезон надделя с 1:0 над шотландския шампион "Рейнджърс" у дома и взе минимален аванс преди реваншите другата седмица.

Единствения гол на ст. "Мунисипал" в Брага отбеляза Абел Руис в 40-ата мин. Ответният двубой е идния четвъртък (14 април) на ст. "Айброкс" в Глазгоу.

Останалите три мача късно снощи завършиха с еднакъв резултат - 1:1. С най-голям интерес беше очакван сблъсъкът между "Айнтрахт" (Франкфурт) и "Барселона". Германците поведоха на своя ст. "Дойче Банк Парк" с попадение на Ансгар Кнауф в 48-ата мин., а каталунците изравниха чрез Феран Торес в 66-ата. В последния четвърт час домакините останаха с човек по-малко след втори жълт картон на Лукас Мело в 78-ата мин., но испанският гранд не съумя да се възползва и да стигне до пълен обрат.

Червен картон имаше и в мача между "Уест Хем" и "Олимпик" (Лион). През цялото второ полувреме домакините в Лондон играха с 10 души след директно изгонване на Аарън Кресуел непосредствено преди почивката. Въпреки това "чуковете" поведоха с гол на Джаред Боуен в 52-рата мин., но удържаха аванса си само петнайсетина минути, преди Танги Ндомбеле да изравни в 66-ата.

Пропусната дузпа и автогол пък белязаха равенството между РБ (Лайпциг) и "Аталанта". Гостите от Италия откриха резултата с попадение на Луис Муриел още в 17-ата мин., но в 58-ата Давиде Дзапакоста отклони топката в собствената си врата. Само минута по-рано германският състав получи 11-метров удар, но ударът на Андре Силва от бялата точка бе отразен от Хуан Мусо, спасил и опита за добавка.

1/4-ФИНАЛИ В ЛИГА ЕВРОПА 2021/2022

"Брага" - "Рейнджърс" 1:0 (Абел Руис 40) / реваншът е на 14.IV

"Уест Хем Юнайтед" - "Олимпик" (Лион) 1:1 (Боуен 52; Ндомбеле 66) / 14.IV

"Айнтрахт" (Франкфурт) - "Барселона" 1:1 (Кнауф 48; Феран Торес 66) / 14.IV

РБ (Лайпциг) - "Аталанта" 1:1 (Дзапакоста 58-авт; Муриел 17) / 14.IV

Късно в четвъртък се изиграха и откриващите двубои в 1/4-финалите от третия по сила турнир на УЕФА - Лигата на конференцията. И тук нито един от осемте тима не успя да вземе убедителен аванс, което при отпадналото правило за голове на чужд терен означава, че интригата се запазва в пълна степен за ответните мачове след седмица.

Най-зрелищен се оказа сблъсъкът между "Фейенорд" и "Спарта" (Прага), завършил 3:3 в Ротердам. При това резултатът премина през куп обрати - домакините поведоха в 10-ата мин., изостанаха с 1:2 в 67-ата, после обърнаха до 3:2 в 86-ата, за да допуснат изравняване в петата минута на добавеното време.

Норвежкият шампион "Будьо/Глимт" пък стигна до пълен обрат с 2:1 у дома срещу водения от Жозе Моуриньо италиански гранд "Рома". "Вълците" от Рим откриха чрез Лоренцо Пелегрини в края на първата част, но Улрик Салтнес изравни в 56-ата мин., а в 89-ата Уго Ветлесен вкара победното попадение във вратата на Руи Патрисио.

1/4-ФИНАЛИ В ЛИГАТА НА КОНФЕРЕНЦИЯТА 2021/2022

"Лестър" -  ПСВ "Айндховен" 0:0 / реваншът е на 14.IV

"Олимпик" (Марсилия) - ПАОК 2:1 (Жерсон 13, Пайе 45; Ел Кадури 48) / 14.IV

"Будьо/Глимт" - "Рома" 2:1 (Салтнес 56, Ветлесен 89; Пелегрини 43) / 14.IV

"Фейенорд" - "Славия" (Прага) 3:3 (Синистера 10, Сенези 74, Оркун Кьокчю 86; Олайинка 41, Сор 67, Траоре 90+5) / 14.IV