Медия без
политическа реклама

Още преди края на Евро 2020 пластовете се разместиха

Отпадането на световния шампион Франция и европейския - Португалия, заедно с Нидерландия и Германия сочи за криза в големите отбори

ЕПА/БГНЕС
Критиките към Килиан Мбапе за изпуснатата дузпа срещу Швейцария бяха доста интензивни. Сигурно заради големите очаквания към нападателя на "Пари Сен Жермен" преди началото на Евро 2020.

Изиграването на 1/8-финалите на Евро 2020 остави в играта само четири от отборите, които предварително бяха слагани сред претендентите за титлата - Англия, Испания, Белгия и Италия. Като последните два ще се изправят един срещу друг в петък вечер в Мюнхен в един от 1/4-финалите.

Пренареждането сред фаворитите е факт и първите елиминационни мачове бяха лакмусът за това. Защото сред първоначалните 16 тима в плейофите попаднаха на практика всички от големите отбори на континента. Но част от тях се оказаха такива само на книга.

Безспорно най-голям отзвук предизвика отпадането на световния шампион Франция и на европейския - Португалия. Французите станаха жертва в известна степен на своето самочувствие и в много по-голяма доза на

 

грешки на селекционера си Дидие Дешан

 

(несъобразеното изваждане от игра на Антоан Гризман и определянето на 22-годишния Килиан Мбапе за изпълнител на решаващата пета дузпа, например). "Отговорността за лошите резултати е моя. Ще ни трябва време да преодолеем това", заяви след края Дешан. Той призова за снизхождение към Мбапе, но нападателят на "Пари Сен Жермен" е в центъра на вниманието, при това в негативен аспект. И ще трябва да премине един от първите си важни тестове в кариерата, с който да покаже, че може да преодолее подобни критични ситуации.

"Моля за извинение за тази дузпа. Исках да помогна на отбора, но се провалих. За съжаление и това го има в спорта, който толкова много обичам", заяви Мбапе, който получи подкрепа от самия Пеле.

Португалците на свой ред показаха лишена от свежест и идеи игра и в четирите си мача (може би донякъде бе изключение равенството 2:2 с Франция). Дори победата с 3:0 над Унгария бе подплатена с голяма доза късмет. Безсилието бе изразено и в жеста на яд от страна на звездата и капитан на тима Кристиано Роналдо, който хвърли лентата след загубата с 0:1 от Белгия на 1/8-финалите. Той вкара 55% от головете за тима си на турнира (5 от общо 9), но му трябваше още един, за да може още на Евро 2020 да стане едноличен голмайстор в историята на националните отбори по света със 110.

36-годишният Роналдо няма намерение да прекратява кариерата си за тима на Португалия, засега. Но селекционерът Фернандо Сантош със сигурност трябва да прави промени. Ако бъде оставен на поста си, разбира се. Защото след триумфа на Евро 2016 това вече е второ голямо първенство, в което Португалия се проваля на 1/8-финалите, след Мондиал 2018.

 

Треньорските смени започнаха

 

още преди да е приключило настоящото първенство. Първият напуснал е Франк де Бур - заради шумния провал на отбора на Нидерландия, който също бе поставян сред фаворитите. Де Бур не съумя да изпълни и минималната поставена цел пред него - класиране на 1/4-финалите, а определящо за оставката бе масовото разочарование на хилядите фенове на стадиона в Букурещ и пред екраните в Нидерландия. "Лалетата" не представиха почти нищо от играта си в групите и дори не успяха да отправят сериозен удар във вратата на чехите, които пък бяха видимо по-мотивирани.

Световният вицешампион Хърватия също не блестеше и на мускули успя да стигне до плейофите, където дори поддържаше интригата срещу Испания до продълженията. Но... играчите са почти същите отпреди 4 години, а играта им - не. И, всъщност, наличието на познатите стари муцуни бе до голяма степен причина за отпадането. Защото Лука Модрич продължава да е световна класа, но е на 35 години. И умората му се отразява на целия отбор.

"Нямахме сили за нов обрат и в продълженията", призна Модрич след загубата от Испания. Все още не е ясно дали той ще остане в тима и за Мондиал 2022. А липсата дори на един от "старите" - като заразения с COVID-19 Иван Перишич, се отразява видимо. Същото важи и за ветераните в защита Деян Ловрен (31 г.) и Домагой Вида (32 г.). Събират се доста задачи за треньора Златко Далич (или за някой друг).

За разлика от останалите селекционери, Йоахим Льов бе обявил още през март, че напуска след Евро 2020, независимо от резултатите. Но те така и

 

не се припокриха с големите амбиции на Бундестима

 

Жълтата лампичка светна още при 0:1 от Франция в първия мач от групата. Светлината стана вече червена след измъченото достигане до 2:2 срещу Унгария. За да дойде голямото разочарование на "Уембли" срещу Англия, когато германците стигнаха само до две наистина опасни положения - пропуските на Тимо Вернер и Томас Мюлер. След последния си мач на поста Льов заяви: "За всички нас това е огромно разочарование. Надявахме се да постигнем повече на това първенство и вярвахме във възможностите си. Чувството да отпаднем е ужасно..."

Вече е в историята знаменитата фраза на Гари Линекер, че футболът е игра, в която са 11 срещу 11, а накрая винаги печели Германия. Обновяване на състав или на идеи. Или и на двете. Такива решения очакват следващия селекционер - Ханс-Дитер Флик. Но Германия е в криза и това е видно - отпадане още в групите на световното първенство през 2018 г. и на 1/8-финалите сега. И Бундестимът се нареди до няколкото отбора, които трябва да правят тежки самоанализи и да доказват наново, че имат място сред фаворитите на следващите големи турнири.

Още по темата