Медия без
политическа реклама

Новият турнир на УЕФА гарантира комфорта на богатите

Посланието е кристално ясно: Отборите от страни като България не са желани в Шампионската лига и Лига Европа

05 Окт. 2019ЯВОР ЕВТИМОВ
ЕПА/БГНЕС
Президентът на УЕФА Александър Чеферин (в средата) и двама от най-доверените му хора в управлението на европейския футбол - зам. генералният секретар Джорджо Маркети (вляво) и директорът по комуникациите Фил Таунзенд (вдясно), запознаха обществеността с плановете за създаване на Лигата на конференцията по време на заседанието на изпълкома в Любляна на 23 септември.

Ако някой все още вярва, че романтиката във футбола е жива и е възможно отбори като "Стяуа" и "Цървена звезда" или дори като "Селтик" някога отново да стигнат до европейския връх, има още две години да поживее в своята заблуда. Дори по-малко. През лятото на 2021 г. УЕФА ще даде живот на своя трети континентален клубен турнир, който миналия месец бе представен на света като Лига на конференцията (UEFA Europa Conference League), и ще счупи всички розови очила.

Първосигналната еуфория покрай задаващата се възможност повече отбори да се покажат на международната сцена накара по-носталгично настроените фенове да си спомнят за времената - все по-отдалечаващи се, когато футболните битки на Стария континент също се водеха на три фронта - за КЕШ, за КНК и за Купата на УЕФА. Заличаването на тази дългогодишна традиция започна през 90-те години на ХХ век със създаването на Шампионската лига и продължи със сливането на другите два турнира и по-късното им преобразуване в Лига Европа в началото на новото хилядолетие.

И двете стъпки бяха продиктувани единствено от комерсиални цели и

 

постепенно създадоха огромна пропаст между клубовете

 

от петте водещи първенства в Европа - Англия, Германия, Испания, Италия и Франция, и всички останали. Сега, почти три десетилетия по-късно, европейската централа създаде впечатление, че с възстановяването - или по-скоро с въвеждането на тази допълнителна трета надпревара, повече тимове от по-малките страни ще получат достъп до трапезата на богатите. Уви, надеждата не само е измамна, а реалността предвижда в бъдеще елитът да не бъде лишаван дори от трохите по покривката.

По същество Лигата на конференцията ще представлява трета дивизия на европейския клубен футбол. Шампионската лига ще запази недосегаемия статут на топтурнир не само на Стария континент, а и в света, докато Лига Европа ще се превърне в нещо като неговата Б група. От сезон 2021/2022 участниците в груповата фаза на втория по сила турнир ще бъдат редуцирани от 48 на 32, като половината от тези места ще бъдат запълвани автоматично от вътрешните първенства на страните в Топ 12 на европейската клубна ранглиста, а други шест ще бъдат запазени за загубилите в плейофите за влизане в ШЛ. С други думи, само десет отбора от квалификациите ще стигат до групите на Лига Европа.

В Лигата на конференцията

 

ситуацията ще е аналогична, но ситото ще е още по-тясно

 

Както и в по-горните два турнира, участниците в квалификациите за новата надпревара ще се определят от 5-годишната клубна ранглиста на УЕФА, в която понастоящем България заема 27-о място. Най-съществената разлика е, че в този турнир никой няма да се класира по право в груповата фаза, която също ще се състои от 32 отбора. Затова пък десет от местата ще бъдат запазени за отпадналите в плейофите за влизане в ЛЕ.

Предвиденият регламент на Лигата на конференцията позволява на страните от 16-о до 29-о място да заявят трима свои представители в квалификациите - носителя на националната купа, вицешампиона и бронзовия медалист от вътрешното първенство. Всички те трябва да стартират от II кръг, в който ще се включват и 20 отбора, отпаднали от предварителния и I кръг на квалификациите в Шампионската лига (загубилите в по-предните фази от пресявките за ШЛ ще се прехвърлят в квалификациите за Лига Европа).

В случая на България единствено шампионът на Ефбет лигата ще има право да се пробва в квалификациите за Шампионската лига. Ако първенецът ни отпадне още на старта, ще продължава евроучастието си в Лигата на конференцията заедно с останалите ни три евроучастници. При отпадане във II или III квалификационен кръг на ШЛ българският шампион ще получава нов шанс в пресявките за Лига Европа. Губещите от III кръг в ЛЕ ще се местят в предварителната фаза на третия по сила турнир, а тези, които отпаднат в плейофите на по-горното ниво, ще влизат директно в групите на Лигата на конференцията.

Недобре

 

прикритото послание на УЕФА всъщност е кристално ясно

 

- отборите от страни като България не са желани нито в Шампионската лига, нито в Лига Европа. В същото положение към днешна дата са още Кипър, Сърбия, Хърватия, Шотландия, Швейцария, Норвегия, Швеция, Израел, Беларус, Казахстан, Азербайджан, Полша и Словакия, които заемат останалите места от 16-о до 29-о в континенталната ранглиста.

Дори някоя от тези държави да се изкачи в класацията и да пробие в Топ 15, единствената ѝ полза ще е, че ще получи право да включи четвърти свой представител... във II кръг от квалификациите за Лигата на конференцията.

С други думи, от 2021 г. нататък реален достъп до Лига Европа и Шампионската лига ще имат само клубовете от страните в челната десетка на Европа. Всички останали отбори ще се боричкат помежду си в трета (глуха) дивизия и към 90% от тях ще отпадат в пресявките. Предвиденият бонус за участниците в Лигата на конференцията е, че шампионът ще бъде възнаграден с място в груповата фаза на Лига Европа през следващия сезон. Но е твърде възможно той да е дошъл в турнира именно оттам, а може би дори и от Шампионската лига...

Романтика? Едва ли.

Още по темата