Непобедимият Одермат покори и Банско

Швейцарският скиор спечели 9-и пореден гигантски слалом и 6-и през сезона

10 Февр. 2024
Марко Одермат нямаше никаква конкуренция в днешния гигантски слалом в Банско.

Носителят на Световната купа в алпийските дисциплини на ските през последните два сезона Марко Одермат спечели гигантския слалом в Банско, с който беше открит българският уикенд в тазгодишната кампания при мъжете. 26-годишният швейцарец оправда статута си на абсолютен хегемон в дисциплината и триумфира с почти секунда аванс пред втория в крайното класиране.

Одермат беше най-бърз и в двата манша на пистата "Алберто Томба" и събра общо време от 2:15,75 мин. Най-близо до победителя бе норвежецът Александер Стен Олсен (+0,91 сек.), а третото място на подиума заслужи австриецът Мануел Фелер (+1,08 сек.).

Победата на Бъндеришка поляна е 9-а поредна в гигантския слалом за Одермат, който спечели всички шест състезания в дисциплината този сезон. Последният, който е печелил 9 поредни старта в някоя от алпийските дисциплини, е самият Алберто Томба - в слалома през 1994-1995 г.

Абсолютният рекордьор по доминация в една дисциплина е иконата Ингемар Стенмарк с 14 поредни успеха на слалом през 70-те години на ХХ век.

Thank you for watching, don’t forget to like, subscribe and hit the bell if you want to be kept up to date with all our latest content!Make your prediction! ...

"Обичам да съм тук. Пистата е много забавна. Българската публика е страхотна и усещането е по-различно от другите места в Световната купа. Спускането ми беше много интересно и се чувствам страхотно. Не знам каква е тайната на успехите ми, ските ми са невероятни и съм много доволен от формата си", сподели Одермат.

След поредния си успех швейцарецът вече има 1506 т. на върха в генералното класиране и пълен актив от 600 т. в надпреварата за малкия Кристален глобус в гигантския слалом. Втори в общото подреждане е Сиприан Саразен (Франция) с 684 т., а трети е Фелер с 669 т. В дисциплината Топ 3 допълват Филип Зубчич (Хърватия) с 314 т. и Жан Кранец (Словения) с 271 т.

Общо 65 алпийци застанаха на старт в днешното състезание, като от тях 11 не успяха да финишират в I манш. Във второто спускане по трасето отпаднаха още двама скиори и така в крайното класиране място намериха 28 състезатели.

Сред участниците днес не беше българската звезда Алберт Попов, който пази силите си за своята коронна дисциплина - слалома. Тя ще се проведе в неделя (11 февруари) с два манша от 10:30 и 13:30 ч. Състезанията от Банско се излъчват директно по "Нова спорт", "Евроспорт 1" и платения канал "Диема спорт 3".