Непобедимият Одермат покори и Банско

Швейцарският скиор спечели 9-и пореден гигантски слалом и 6-и през сезона

10 Февр. 2024
Марко Одермат нямаше никаква конкуренция в днешния гигантски слалом в Банско.

Носителят на Световната купа в алпийските дисциплини на ските през последните два сезона Марко Одермат спечели гигантския слалом в Банско, с който беше открит българският уикенд в тазгодишната кампания при мъжете. 26-годишният швейцарец оправда статута си на абсолютен хегемон в дисциплината и триумфира с почти секунда аванс пред втория в крайното класиране.

Одермат беше най-бърз и в двата манша на пистата "Алберто Томба" и събра общо време от 2:15,75 мин. Най-близо до победителя бе норвежецът Александер Стен Олсен (+0,91 сек.), а третото място на подиума заслужи австриецът Мануел Фелер (+1,08 сек.).

Победата на Бъндеришка поляна е 9-а поредна в гигантския слалом за Одермат, който спечели всички шест състезания в дисциплината този сезон. Последният, който е печелил 9 поредни старта в някоя от алпийските дисциплини, е самият Алберто Томба - в слалома през 1994-1995 г.

Абсолютният рекордьор по доминация в една дисциплина е иконата Ингемар Стенмарк с 14 поредни успеха на слалом през 70-те години на ХХ век.

#fis #worldcup #alpineskiing #giantslalom #bansko #odermattThank you for watching, don’t forget to like, subscribe and hit the bell if you want to be kept up...

"Обичам да съм тук. Пистата е много забавна. Българската публика е страхотна и усещането е по-различно от другите места в Световната купа. Спускането ми беше много интересно и се чувствам страхотно. Не знам каква е тайната на успехите ми, ските ми са невероятни и съм много доволен от формата си", сподели Одермат.

След поредния си успех швейцарецът вече има 1506 т. на върха в генералното класиране и пълен актив от 600 т. в надпреварата за малкия Кристален глобус в гигантския слалом. Втори в общото подреждане е Сиприан Саразен (Франция) с 684 т., а трети е Фелер с 669 т. В дисциплината Топ 3 допълват Филип Зубчич (Хърватия) с 314 т. и Жан Кранец (Словения) с 271 т.

Общо 65 алпийци застанаха на старт в днешното състезание, като от тях 11 не успяха да финишират в I манш. Във второто спускане по трасето отпаднаха още двама скиори и така в крайното класиране място намериха 28 състезатели.

Сред участниците днес не беше българската звезда Алберт Попов, който пази силите си за своята коронна дисциплина - слалома. Тя ще се проведе в неделя (11 февруари) с два манша от 10:30 и 13:30 ч. Състезанията от Банско се излъчват директно по "Нова спорт", "Евроспорт 1" и платения канал "Диема спорт 3".