Класиката Бразилия - Аржентина ще е черешката на Копа Америка

"Гаучосите" достигнаха до финала след победа с дузпи над Колумбия

07 Юли 2021
Лионел Меси (в средата) се прегръща с Анхел ди Мария (№11), а зад тях съотборниците им също празнуват класирането за финала на Копа Америка.

Двата големи фаворита на тазгодишния турнир Копа Америка - домакинът Бразилия и Аржентина, ще се изправят един срещу друг в решителния мач за трофея. Мечтаният от милиони фенове финал ще бъде в неделя от 03:00 ч. българско време на стадион "Маракана" в Рио де Жанейро.

Аржентина допълни финалната двойка, след като елиминира драматично Колумбия на 1/2-финал. Редовното време завърши 1:1 и по правилата на турнира се пристъпи веднага към изпълнение на дузпи, където "гаучосите" достигнаха до победа с 3:2.

Мачът започна отлично за аржентинците, след като нападателят на "Интер" Лаутаро Мартинес откри резултата още в 7-ата минута след пас на Лионел Меси. Последваха силни минути за тима на Колумбия, като Уилям Бариос и Йери Мина улучиха греди само в рамките на две минути - 37-а и 39-а. Точно преди почивката обаче Аржентина за малко не поведе с 2:0, но колумбийският вратар Давид Оспина хвана с мъка удар с глава на Николас Гонсалес.

В 61-вата мин. Колумбия все пак изравни, след като Луис Диас ("Порто") нахлу в наказателното поле и от малък ъгъл вкара за 1:1. Аржентина имаше две отлични възможности да реши двубоя още в редовното време. Първо шут на Лаутаро Мартинес бе избит на голлинията, а след това в 81-вата мин. Меси улучи греда.

При дузпите Родриго де Паул ("Удинезе") изтърва за Аржентина, но пропускът му бе компенсиран с отличните изяви на вратаря Емилиано Мартинес ("Астън Вила"), който хвана три удара на колумбийски играчи -  последователно на Давинсон Санчес, Йери Мина и Едуин Кардона.

Така Аржентина достигна за 29-и път до финал на Копа Америка, като ще се опита да спечели титлата за 15-и път. За тима на Бразилия, който предледва 10-и трофей, това ще е 21-ви финал. Двата отбора са играли един срещу друг в решителния двубой едва три пъти в историята на надпреварата (1937, 2004, 2007), като първия път печели Аржентина, а следващите два - Бразилия.