Италия взе първата си победа в София - 2:0

Националите играха по-добре от мача с Швейцария, но загубиха и втората си световна квалификация

28 Март 2021
СПОРТАЛ
Нападателят на италианците Андреа Белоти открива резултата от дузпа.

Националният отбор по футбол на България записа още едно негативно постижение - първа домакинска загуба от Италия в историята. Тимът ни отстъпи с 0:2 във втория си мач от група "С" на световните квалификации. Все пак е за отбелязване, че националите играха малко по-добре, в сравнение със загубата с 1:3 от Швейцария в четвъртък.

До почивката играта бе сравнително равностойна, въпреки явното превъзходство на италианците в процентното владеене на топката (70:30). В 43-ата мин. обаче словенският рефер Славко Винчич привлече внимание върху себе си, отсъждайки спорна дузпа за италианците. Той видя нарушение при влизането на Даниел Димов срещу Андреа Белоти, но нападателят на "Торино" подходи и доста артистично при падането. Наказателният удар бе изпълнен именно от Белоти - 1:0.

В 57-ата мин. и българите поискаха дузпа - за игра с ръка на Стефано Сенси при пас на Спас Делев към резервата ни Бирсент Карагарен. Винчич обаче бе категоричен, че няма основание да даде нарушение.

До края нашите опитваха да търсят изравняване, но опитните футболисти на Италия се възползваха от това. В 72-ата мин. Белоти за малко не вкара второто си попадение, като ударът му срещна лявата греда зад Пламен Илиев. В 83-ата мин. атака на "адзурите" с много пасове завърши с точен диагонален шут на Мануел Лукатели - 2:0.

До края статистиката бе категорично на страната на четирикратните световни шампиони - 67:33 при владеенето на топката, 6:1 точни удара. При пасовете отново, както и срещу Швейцария, съотношението бе стряскащо - 595 паса за италианския тим (517 точни) срещу двойно по-малко за нас (288 паса, 196 точни). Така Италия напълно си заслужи първата победа в България в седмото си гостуване тук. До момента "адзурите" бяха записали 4 равенства и 2 поражения.

Българският отбор пък загуби за 15-ти път в последните си 24 мача. В тях ние имаме само две победи и 7 равенства. Последният ни успех бе на 17 ноември 2019 г. - 1:0 в евроквалификация срещу Чехия.

"Футболистите дадоха всичко от себе си срещу много силен отбор. Италия показа, че е един много класен отбор и записа 12-та поредна победа. Нашите футболисти се сбиха на терена със съперника, видя се, че искаха победата. Понатрупа се и умора малко у тях. Имаше спорни моменти, можеше да ни се усмихне щастието и да вкараме. Най-важното за мен е, че на терена видях мъже. Доволен съм от това. Много неприятно бе при дузпата, че се прибрахме с гол пасив на почивката. Можеше да се опитаме да се дебнем, да ги излъжем през втората част, ако резултатът беше останал равен, но това е футболът. Мисля, че имаше ситуация, в която и ние можеше да получим дузпа. Така обаче е преценил съдията, ние сме длъжти да приемем всички негови решения. Гълъбинов спечели над 13-14 единоборства. Беше на ниво срещу много високи централни защитници. Идеята ни беше, че Спас Делев с бързината си ще може да помогне. Не се получи с влизането на Наско Илиев. Идеята беше да имаме присъствие с два тежки тарани в наказателното поле. Трябваше да рискуваме и да търсим гола", коментира пред БНТ селекционерът Ясен Петров.

Треньорът на италианците Роберто Манчини пък каза: "Срещнахме отбор, който се защитава по чудесен начин. Беше ни много трудно, нямаше достатъчно пространства. Беше важно да вкараме първия гол. Хубаво е, че дойде в края на полувремето. Мачът не беше никак лесен. Италия никога не бе печелила в България, това е труден стадион за игра. Имаме да изиграем още шест мача, и трябва да спечелим всички, ако искаме да се класираме на световното първенство".