Гениален ход пратил Холандия на финалите в Лигата на нациите

Обикновено германците вкарват в последната минута, удиви се дори селекционерът Куман

21 Ноем. 2018
Превърналият се в герой капитан на Холандия Върджил ван Дайк (вляво) води здрава битка за позиция с Томас Мюлер по време на мача срещу Германия в Гелзенкирхен. За 29-годишния нападател на "Байерн" това беше юбилеен мач №100 за Бундестима.

Ход на отчаянието, превърнал се в гениално тактическо решение, се оказа причината Холандия да се класира за финалите в първото издание на Лигата на нациите. Пет минути преди края на гостуването срещу Германия "оранжевите" изоставаха с 0:2 на ст. "Фелтинс Арена" в Гелзенкирхен. С попадения на Куинси Промес в 85-ата и на централния защитник Върджил ван Дайк в добавеното време обаче холандците стигнаха до 2:2 и спечелената точка им позволи да изместят световния шампион Франция от първото място в група 1 на Лига А.

Часове по-късно стана ясно, че капитанът Ван Дайк съвсем неслучайно се е озовал на върха на атаката. В последните минути бранителят на "Ливърпул" получи бележка с указания от селекционера Роналд Куман и моментално се изнесе в предни позиции. Всъщност решението на треньора и неговите асистенти е било да рискуват именно с изнасянето на Върджил като централен нападател, подпомаган от втора линия от Куинси Промес, Мемфис Депай и... десния бек Кени Тете.

"Направо е фантастично, че изравнителният гол дойде именно от човека, на когото казахме да излезе напред – призна самият Куман. – Това не беше най-силното ни представяне, но все пак се преборихме за точка. Обикновено германците вкарват гол в последната минута, но тази вечер Холандия бе отборът, който извади късмет в края."

С развръзката в група 1 отпадна и последната въпросителна около Финалната четворка в Лигата на нациите. Турнирът за титлата от новия комерсиален турнир на УЕФА ще се проведе от 5 до 9 юни 2019 г. в Порто и Гимараеш с участието на домакина Португалия, Англия, Швейцария и Холандия. Жребият за 1/2-финалите ще бъде теглен в Дъблин (Ирл) на 3 декември, ден след определянето на квалификационните групи за Евро `20 на същото място.

В Лига В изпадат четирите отбора, заели последните места в групите от Лига А – Германия, Исландия, Полша и Хърватия. Следващото издание на Лигата на нациите ще се проведе в края на 2020 г.