Фаворитът Даниел Асенов се размина с финал на еврошампионата по бокс

Ергюнал Себахтин обаче стигна до бой за титлата след убедителна победа над италианец

29 Май 2022Обновена
БФБокс
Ергюнал Себахтин (в средата) позира след класирането си за финал, заедно с президента на боксовата ни федерация Красимир Инински (вдясно) и треньора Борислав Бояджиев.

Една от надеждите ни за златен медал на Евро 2022 по бокс - Даниел Асенов, не успя да се класира за спора за титлата. Той бе надигран категорично в полуфинала на кат. до 54 кг и загуби с 0:5 гласа от ирландеца Дилън Ийгълсън. Асенов отстъпваше ръстово на съперника, което му създаде големи трудности в първия рунд. Във втория българинът изравни играта и намери правилната дистанция, но Ийгълсън вече бе натрупал добър аванс.

Така Асенов остана с бронзов медал и с утехата, че ще има отличие от четвърто поредно континентално първенство след титлите в Самоков (2015) и (Харков 2017), както и среброто от Минск през 2019 г.

Друг от представителите ни - Ергюнал Себахтин (до 48 кг), обаче изнесе много силен мач срещу италианеца Леонардо Еспозито и постигна успех с 4:1, което му осигури първи финал в кариерата на мъжко първенство, съответно и минимум сребърен медал. Себахтин, който е бронзов медалист от европейското първенство до 22 години в Пореч (Хър), ще спори утре за титлата срещу Сахил Алахвердови (Грузия).

"Прекарах много време в състезания, както и на тренировъчни лагери през тази година, което ми вдъхна увереност за днешния мач. Усетих ритъма и се насладих на този полуфинал в Ереван. Остана още едно предизвикателство по пътя към златния медал", коментира Себахтин.

Той се оказа и единственият български финалист на първенството, след като по-късно Хавиер Ибаниес (кат. до 57 кг) загуби полуфинала си с 2:3 срещу представителя на домакините Артур Базеян. Натурализираният кубинец бе по-пасивен през първата част, но във втората и третата се представи много по-убедително. Съдиите обаче предпочетоха да дадат победата на Базеян, а за Ибаниес остана с бронз, като това ще е и първият му медал за България от континентален шампионат.