Медия без
политическа реклама

Фарьорите и Гибралтар са възможни съперници на България в Лига С

Спортният министър засилва кампанията срещу селекционера Георги Дерменджиев

19 Ноем. 2020ЯВОР ЕВТИМОВ
TWITTER
Вратарят Мартин Луков (вляво) и бранителите пред него гледат безпомощно как ирландецът Джеймс Колинс се разминава с топката на два метра пред голлинията. В последния си мач от Лига В българите удържаха 0:0 в Дъблин.

Две от футболните джуджета в Европа са сред потенциалните съперници на България в следващото издание на комерсиалния приятелски турнир на УЕФА за национални отбори - Лигата на нациите. След трагичното си представяне през 2020 г. "лъвовете" изпаднаха от Лига В в Лига С, където през сезон 2022-2023 г. ще се подвизават общо 16 страни.

Две от тях извоюваха промоция от Лига D, печелейки групите си в най-долната четвърта дивизия - Фарьорските о-ви и Гибралтар. С тима на британската територия нашите вече имат опит - миналата седмица селекцията на Георги Дерменджиев се наложи с 3:0 над аматьорския състав в контрола в София.

Към момента са известни още 11 от останалите 13 участници в бъдещата трета дивизия на Лигата на нациите. Това са изпадналите заедно с нас от втория ешелон Турция, Словакия и Северна Ирландия, както и запазващите местата си в това ниво Гърция, Беларус, Люксембург, Северна Македония, Литва, Грузия, Азербайджан и Косово. Последните две места ще бъдат заети от победителите в баражите Молдова - Казахстан и Естония - Кипър, насрочени за март 2022 г.

Ако регламентът на УЕФА не бъде променен, 16-те тима ще бъдат разделени в четири групи по четири. Победителите в тях ще се изкачат в Лига В, а завършилите на последните места ще определят чрез плейофи два изпадащи в Лига D. Груповата фаза в третия сезон от Лигата на нациите е планирана за лятото на 2022 г. (2 юни - 27 септември) и трябва да послужи като генерална репетиция на тимовете от Стария континент за световното първенство в Катар `22 (21 ноември - 18 декември).

Много малко вероятно е България да успее да си пробие път към Мондиал `22, за който ще се класират само 13 отбора от Европа. Жребият за световните квалификации ще бъде изтеглен на 7 декември в Цюрих, като "трикольорите" почти сигурно ще бъдат в четвърта урна и ще получат три съперника с по-предно класиране в ранглистата на ФИФА.

Плачевното състояние на националния отбор стана повод отношение по темата да вземе лично министърът на младежта и спорта Красен Кралев. За втори път в разстояние на по-малко от седмица той си позволи да отправи директни обвинения за обслужване на чужди интереси от страна на Георги Дерменджиев, с което засили кампанията срещу националния селекционер.

"Ако говорим за последната година, мисля, че това не е реалното състояние на националния отбор. Не мога да бъда доволен. Селекцията му (б. р. - на Дерменджиев) е спорна. Разбиранията му се разминават с тази на футболната общественост. Не съм съгласен, че резултатите отговарят на реалностите. По избора на състава се вижда, че има проблем с мениджърските интереси", заяви тази сутрин Кралев пред bTV.

Почти дословно същото той каза и миналата събота пред БНТ. Сега спортният министър отново насочи вниманието и към младежкия национален отбор, чийто селекционер Александър Димитров е спряган за евентуален наследник на Дерменджиев начело на А тима. И изглежда неофициално е лансиран от самия Кралев.

"В младежкия национален отбор има над 20 човека, които са готови за мъжкия футбол. Щом малка част от тях намират място в мъжкия отбор, е показателно", заяви многозначително министърът.

Българският национален отбор по футбол е жертва на агентите на играчите и отражението е ниското му ниво. Това индиректно заяви министърът на младежта и спорта Красен Кралев при днешното си гостуване в БНТ. Има добри млади футболисти в младежкия национален отбор.

Още по темата