Медия без
политическа реклама

Държавата ще помага на "Витоша ски" заради младежката олимпиада

Трябва да им осигурим подходящо законодателство, за да си построят съоръженията. Стадион за 100 млн. лв. може да стане за 2 години, заяви спортният министър Красен Кралев

27 Септ. 2018
Илияна Кирилова

Предложението на президента на МОК Томас Бах отпреди две седмици - България да приеме зимна младежка олимпиада през 2024 г., е напълно сериозно, обяви спортният министър Красен Кралев пред БНТ. "Говорихме дълго с Бах, неговото предложение е оценка за цялостната ни работа", допълни той.

Министърът разкри и детайли по замисъла, одобрен и от премиера Бойко Борисов. Като тези, че кандидатурата ще е на София, заедно с Витоша, а някои състезания ще са в Боровец, но в никакъв случай в Банско. И също, че за целта държавата ще прави законодателство специално заради собствениците на дружеството "Витоша ски", което държи съоръженията на планината и от години твърди, че не може да ги реновира или ремонтира, защото има законодателни пречки и съпротива от еколозите.

"Разбира се, ще има разходи, но не колкото за нормална олимпиада. Примерно трябва да се осигури Витоша - то е задължение на концесионерите (б.р. - "Витоша ски" всъщност е собственик) да си направят пистите, лифтовете, като им осигурим подходящо законодателство. Има спорове дали може да се строи там и това трябва да се реши, за да може да си построят съоръженията.

 

Държавата ще реши въпроса за Витоша,

 

защото Пирин не ни трябва - Витоша е до София и тя ни трябва за младежката олимпиада - заяви Кралев. - Може да се ползва и Боровец, защото там може да се изградят шанци за ски скокове, биатлонът и ски бягането също може да са там. Алпийските ски може да са на Витоша, а в София да са спортовете на закрито - в "Арена Армеец" и в Зимния дворец, който ще го открием в петък след ремонта. Само има проблем със съоръженията за бобслей и шейнички, но тези състезания не са задължителни, т.е. страната може да избере, ако стане домакин, да не ги провежда."

Кралев отказа да коментира дали на Витоша ще трябва да се прокарат и нови писти. "Не знам каква е ситуацията, не съм ходил на инспекция. Сега от "Витоша ски" ни канят на инспекция и мой екип ще отиде - зам.-министър и експерт ще се запознаят в детайли със състоянието на съоръженията". 

Според спортния министър на първите разговори - по време на лятната младежката олимпиада в Буенос Айрес другия месец, той и председателят на БОК Стефка Костадинова ще се запознаят подробно с изискванията, с необходимото финансиране и с това каква част ще поеме МОК. 

"И тогава вече ще обсъдим дали кандидатурата е реална - допълни той. - Изборът на домакин на младежки игри се прави само от Изпълкома на МОК и когато ти направят такова предложение от МОК, значи имаме доста сериозни шансове да спечелим. Ако, разбира се, успеем да се справим с финансовите и организационни предизвикателства".

Според Кралев многото големи първенства, организирани от страната ни напоследък, са един от факторите Томас Бах да направи предложението си. Той добави, че за световните шампионати по волейбол, художествена гимнастика и гребане, които се проведоха едновременно, държавата е отпуснала общо 12 млн. лева. Най-много са за волейбола ($5 млн.), за гимнастиката са похарчени малко над 2 млн. лв., а за гребането - малко под 1 млн. лв.

А обещанието на Бойко Борисов да построи

 

"едно стадионче за около 100 млн. лв."

 

Кралев окачестви като показателно, че като има успехи, държавата е готова веднага да помогне и да подкрепи дадения спорт.

"Тези, които защитават честа на България, трябва да бъдат подкрепяни - каза министърът. - Премиерът реагира изключително адекватно в момента, в който дълго чакахме да има някакъв успех, някакъв подем във футболния отбор (б.р. - победите над Словения и Норвегия в Лигата на нациите в началото на септември). Дълго държавата не беше дала нито лев за футбола в страната. Но през последните 3 години дадохме пари за стадиони, за осветление, за трибуни, за тревни покрития. И има резултат - хората гледат всеки мач от първенството по национална телевизия (б.р. - повечето двубои всъщност са по платени канали), всеки отбор от елита, вече и във втора дивизия, има адекватен стадион, на който се и тренира. И в момента един успех на националния отбор подплатява идеята, че България трябва да има национален стадион, който да отговаря на нашите традиции и история. Прекрасен стадион, с капацитет в рамките на 30 000 зрители, за около 100 млн. лв. може да бъде построен за не повече от 2 години, ако се работи стегнато. И, разбира се, че ще е в София - по въпроса няма колебания".

Още по темата