"Берое" беше лишен от домакинство заради щурм към рефер

Старозагорци рискуват да играят на неутрален терен евентуален бараж за оставане в Първа лига

Диема спорт
Момент от атаката на фенове на "Берое" към главния рефер Кристиян Колев след отсъдената дузпа в полза на "Пирин" в последната минута на мача в сряда в Стара Загора.

"Берое" беше лишен от домакинство за 1 мач заради поведението на част от феновете в края на домакинския мач срещу "Пирин" (1:1) в сряда. Ексцесиите станаха, след като в 8-ата минута на допълнителното време в края на двубоя главният рефер Кристиян Колев отсъди много спорна дузпа в полза на гостите, от която бе вкаран и изравнителният гол.

Това провокира гнева на 30-ина привърженици на "Берое" и те опитаха да нахлуят на терена, за да търсят обяснение от Колев. Именно това (определено от БФС като "навлизане на публика на пистата, спиране на играта и с последствия") бе причина за тежката санкция, наложена днес от Дисциплинарната комисия към футболния съюз. В допълнение е и глоба от 5000 лв.

Всъщност "Берое" ще трябва да плати общо 14 000 лв. Останалите санкции са: 2000 лв. заради лица от клуба, присъстващи в тунела, които не са вписани в протокола, 2000 лв. за хвърлени множество предмети, 2000 лв. за хвърлени предмети с последствие и без нараняване, 2000 лв. за неспазване изискванията за осъществяване на надеждна охрана и 1000 лв. за обидни и нецензурни скандирания.

Отделно за 1 мач са наказани получилият червен картон Сана Гомес, а също Йоан Бауренски и Макс Челич - за натрупани жълти картони.

Това означава, че тримата ще пропуснат решителното гостуване срещу "Хебър" в понеделник в XXXV, последен кръг на третата група в Първа лига. При загуба в този мач, съчетана с победа на "Пирин" (сега с 31 т.) над "Спартак 1918" (Вн) в Благоевград, старозагорци (сега с 32 т.) ще завършат на 14-ото място и ще трябва да играят плейоф за оставане в елита срещу отбор от Втора лига.

В момента 14-ата позиция се заема от "Хебър" (29 т.), който при успех над "Берое" ще се изравни със старозагорци по точки, но ще има по-добри показатели в директните двубои. Равенство в Пазарджик също би било в полза на "Берое".

Лишаването на домакинство крие допълнителна неприятност за тима от Стара Загора, тъй като при участие в евентуален бараж, ще се наложи мачът да се играе на неутрален терен.

Определянето на участника в плейофа е последната неизвестност в третата група на елитната дивизия, след като в сряда "Спартак 1918" (Вн) и "Септември" (Сф) отпаднаха директно.

Вече са ясни двата отбора, които директно отпадат от Първа лига - "Спартак 1918" (Вн) и "Септември" (Сф). Това се случи в XXXIV кръг, т. е. кръг преди края на мачовете в третата група (11-16 място).