Медия без
политическа реклама

Перлите на Иран - къде би могъл да се прицели Тръмп

Каквото и да е набелязал за евентуална атака американският президент, унищожението ще бъде загуба не за една страна, а за цялото човечество

09 Яну. 2020Гардиън
Уикипедия
Джамията на шейх Лотфолах, Исфахан

Ако приведе в действие заплахата си да удари 52 цели в Иран, сред които паметници на иранската култура, Доналд Тръмп ще се озове в една ос на злото с талибаните и "Ислямска държава", които отнеха на бъдещите поколения ключови паметници на човешката цивилизация. През 2001 г. талибаните взривиха гигантските статуи на Буда в Бамян, датиращи от VI век. От 2014 г. насам "Ислямска държава" унищожи джамии, светилища и други обекти в Ирак и Сирия, включително в древна Палмира. В тази позорна компания скоро може да се нареди и американският президент.

Има ли американският президент представа какво може да загубим в Иран? Едва ли, но вероятно не е единственият невеж по този въпрос. Иран е слабо посещавана от западния турист държава, но не защото й липсват забележителности. Обектите на световното културно наследство, посочени от ЮНЕСКО, организацията към  ООН, която администрира програма за неговота опазване, се 24 - повече, отколкото например в Гърция, и  точно колкото в САЩ. Сред тях са някои от най-добре запазените образци на древна и средновековна архитектура.

Междувременно директорът на ЮНЕСКО Одре Азуле и британският външен министър Доминик Раб припомниха, че както Иран, така и САЩ трябва да зачитат международното право. По темата се включи и американският министър на отбраната Марк Еспер. В понеделник той се противопостави на изявленията на президента Тръмп, като заяви, че културни обекти в Иран няма да бъдат сред военните цели на САЩ. А във вторник председателят на комитета по въоръжените сили в Сената Джеймс Инхоф е блокирал приемането на резолюция, която класифицира атаките срещу културни обекти като "военни престъпления".

Предвид заплахите на Тръмп е някак иронично, още преди повече от 5 десетилетия именно Съединените щати подеха инициативата за опазване на забележителности с културно значение, която в крайна сметка доведе до глобалното споразумение, прието от ЮНЕСКО през 1972 г. - и подписано както от Техеран, така и от Вашингтон.

Персепол

Столицата на Ахеменидите от времето на Първата персийска империя е перлата на Иран - монументален комплекс от VI век преди Христа, проектиран, за да впечатлява. Дарий I го въздига върху просторни издигнати тераси, с величествени стълбища, мраморни дворци и храмове. Градът е бил опустошаван неведнъж от неканени гости, включително Александър Велики, но е останало достатъчно и за Тръмп, включително някои удивително запазени статуи и барелефи на лъвове, бикове и митични същества.

 

Джамията "Шах Чераг"

Името й означава "цар на светлината" и тя напълно го заслужава. С традиционна си външност този мавзолей отвътре е изцяло покрит със сложни геометрични фигури от огледална мозайка, които създават космическа, извънземна феерия от светлина. Джамията е поклонническа светиня, но за мнозина въздействието й върху сетивата напомня вътрешността на великанска диско топка.

 

Катедралата "Ванк"

Християнството в Иран има дълга история, която е неразделно свързана с Армения, с която страната граничи на северозапад. Три от най-старите църкви в региона са в списъка с културното наследство на ЮНЕСКО. Катедралата "Ванк", в близост до Исфахан, е излязла изпод ръцете на арменци, бягащи от войните с Османската империя през ХVII век. Интериорът е фантастична смесица от стенописи и позлатена дърворезба.

 

Мостовете на Исфахан

Чуждоземците се дивят на красотата и изяществото на дългите, покрити мостове на старата иранска столица, строени главно през XVII век. Мостовете са постижение на инженерната мисъл, но са замислени със съвършена функционалност. Импозантният 130-метров мост Каджу например е служил и за бент на река Заяндеруд, и за брод през нея, а централната му алея е предоставяла сянка за обществен живот и чаепиене.

 

Джамията на шейх Лотфолах, Исфахан

Това не е най-голямата джамия на града, но е една от най-великолепно украсените, тъй като е строена за шахския двор, а не за простосмъртните. Нейните мозайки са сред най-изящните в света, а куполът с неговите неразгадаемо сложни геометрични фигури е ненадминат. Казват, че прилича на опашката на паун - свидетелство за невъзпетите милиони часове труд и майсторство, вложени в него.

 

Светилището на имам Реза, Машхад

Това е най-голямата джамия в света и едно от най-светите места в най-светия град на Иран. Годишно той приема над 25 млн. поклонници. Разрушението на тази джамия няма да бъде простено от мюсюлманския свят. Комплексът обединява джамии, градини, медресе, музей с безценни исторически експонати, както и гробницата на имама (осмият имам на 12-те шиити).

 

Пасаргад

Първата столица на Ахеменидската империя, вдигната от Кир Велики. Ослепителните царски дворци са разположени сред разточителни градини, набраздени от канали. Този влиятелен персийски стил в парковото изкуство служи за прототип на цяла Азия, вдъхновява Тадж Махал в Индия и Алхамбра в Испания. От дворците не е останало много, макар че сред малкото запазени сгради е предполагаемата гробница на самия Кир.

 

Гробницата на пророка Даниил

Дори да не е чел Библията, за която твърди, че е любимата му книга, Тръмп вероятно е чувал за Даниил, пророкът, който укротява лъвовете. Даниил се почита и в исляма, и в християнството и се предполага, че е погребан в древния ирански град Суза. Хрониките споменават гробницата за пръв път през ХII век, но мястото е популярно сред поклонниците и днес.

 

Цитаделата на Бам

Най-голямата сграда от кирпич в света. Датира от шести век преди Христа. Повече прилича на град, отколкото на сграда и се разпростира върху 180 000 кв.м, с централна крепост, заобиколена от улици, къщи и пазари, опасани със 7-метрови стени. Бам претърпя големи поражения при земетресението през 2003 г., но оттогава е обект на интензивни възстановителни работи.

 

Кулата Гонбад е Кабус

Друг връх на иранската архитектура и стил. Тази 50-метрова погребална кула датира от началото на ХI век и хиляда години по-късно остава най-високата тухлена кула на света. Дизайнът й е прелестно изчистен - десетовърха звезда с конусовиден покрив без никакъв излишен детайл, просто две ленти калиграфски надписи в подножието и на върха.

 

 

Ключови думи:

Иран, култура, Доналд Тръмп

Още по темата