Медия без
политическа реклама

Мазутът не е мазут, той е тук-там мазут

Само Божинката може да опише положението със замърсяването на родния бряг

Иде ли?... Представители на варненски институции се взират има ли петна из морето, няма ли.
FB/Областна администрация Варна
Иде ли?... Представители на варненски институции се взират има ли петна из морето, няма ли.

На 31 март Варна бе изненадана неприятно - мазут "окъпа" брега, черна течност по камъни и пясък. Местната РИОСВ обяви, че са измрели медузи, чакат се трупове на риби, ще пострадат туристическият и въобще икономическият живот. След 5 дни частично бедствено положение брегът бе почистен неочаквано добре (казано без ирония), остана да виси въпросът: защо бе нужно да се изговарят апокалиптики? Отговорът най-вероятно е, че така по-лесно можеше да се обяви бедствено положение, за да потекат съответните финансови средства (ноу-хау за страната през последните години).

Още по-интересно бе, че източникът на замърсяването остана официално неразкрит.

 

Каквото - такова, липсваха шанс и късмет!

 

Заподозрени бяха корабите във Варненския залив, но от нито един не бе установено изпускане. Ред институции докладваха колко добре се почиства брегът и как съдовете стриктно се проверяват, обаче на финала - мълчание.

Как няма да настане то, след като замърсител не бе изловен? - истински срам за всяка уважаваща себе си държава. Същевременно се оказа, че на институциите им е минало през главата като причина и това, на което всеки редови човек - възможно е замърсяването да е трансгранично, вследствие на авариралите през декември

 

стари руски танкери в Керченския пролив

 

Но хипотезата липсваше в ежедневните доклади за справянето и разследването.

Междувременно експерти тук-там казаха, че замърсяването не е голямо, а като е малко, извършител трудно се установява. В крайна сметка, който и да е бил виновникът, както да го е направил... - той разбра, че в България спокойно може да си замърсява занапред.

Пак успоредно с всичко това се оказа, че "черни топчета с твърда консистентност" са изхвърлени от морето не само във Варна. В по-малки размери, далеч от медийния шум - и на север, и на юг. Чистят се лека-полека в дните нататък.

На 3 май и Поморие бе изненадан най-официално.

 

Туристи изцапаха дрехи и обувки,

 

граждани снимаха, медии алармираха. Оказа се, че "топчетата" са там от няколко дни, не само в Поморие. Местната РИОСВ каза, че ще види дали е почистено. После съобщи, че е.

Обаче междувременно община Поморие се разсърди гръмко: "срамно" и "много жалко е в навечерието на летния сезон" да се публикуват подобни неща. Защото, според общината, топчета имало, но петна и разливи, както се твърди, нямало. Липсвали неприятни прииждащи състояния. След двудневна залисия институциите се справиха с предизвикателството,

 

формулирайки следната мъдрост:

 

Няма петна и изпускане; просто за месец май бил характерен биологичният процес морето да вади съдържания от дъното. За поколенията остана да виси големият философски въпрос: изваденото от дъното е ли е петно или не, приижда или не; както и - какво го топли гражданинът точно какво е, след като мазутът си е там под формата на мазут.

Конкретно за медиите остана и една дребнотемна интрига от нелекото днешно битие - на две кофи или кофа и половина се равнява замърсяването в Поморие. Бе им разказвано ту за две, ту по-малко, с тенденция към две плажни кофички. 

В Поморие и другаде на юг, както се вижда,

 

нарушители не се търсят,

 

дори не се хипотезират. То може ли да обвиниш морето и в частност месец май? 

И така, какви изводи може да се направят от тия две случки в рамките на 35 дни, случили през една планина, горда и стара, но все пак в рамките на една държава? Ето какви:

Когато има причина да се говори, че замърсяването е голямо, се говори, че е голямо.

Когато има причина да се говори, че е малко, се говори, че е малко.

Говорят институциите. Гражданите просто се оглеждат къде по брега посядат.

Нарушители няма. Може и да има, но не се откриват. Може и да няма, защото морското дъно не е нарушител. Има-няма - няма!

Дори да са налице замърсявания, мръсотия не е налице - обстановката е чиста, приятна, гостоприемна. И въобще - истинна. Като цяло мазутът не е мазут, той е малко мазут, тук-там мазут (пък после на Божинката му се смеят...).

Журналистите са виновни. Мръсна уста имат.

Ако нарушители бъдат насърчени поради беззаконието, пък и да не бъдат, а просто не им дреме, 

 

само Бойко Борисов и Делян Пеевски

 

може да ги спрат (никой не го е казвал, но се подразбира). 

Каквото се сетите от този порядък като извод, ще е верен.

На финала нещо сериозно: морски специалисти твърдят, че поради липсата на контрол България е известна като място в Черното море, където всеки кораб може да си изхвърля нещо, ако му се доизхвърля. Което вероятно обяснява и случката във Варна, и причината дъното да донася разни работи, ако наистина е то. С една дума - кръгът се затваря, ще се върти все така.

---

"Една-две кофи".... 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата