Медия без
политическа реклама

Париж разгневи Тръмп с данък върху IT гигантите

12 Юли 2019
Франция въвежда нов данък върху компании, които използват данни на потребители, за да продават онлайн реклами.
Pixabay
Франция въвежда нов данък върху компании, които използват данни на потребители, за да продават онлайн реклами.

Франция наложи допълнителен данък от 3 на сто върху технологични гиганти като Гугъл, Епъл, Амазон и Фейсбук и си навлече гнева на американската администрация. Сенатът и долната камара на парламента в Париж подкрепиха мярката, съобщи "Дойче веле".

Според Париж законът ще засегне около 30 компании не само от САЩ, но и от Китай, Германия, Испания и Великобритания. Допълнителният налог засяга компании, които използват данни на потребители, за да продават онлайн реклами, имат глобални годишни продажби над 750 млн. евро и приходите им във Франция надвишават 25 млн. евро. Френската хазна очаква около 500 млн. евро приходи годишно от новия данък, наричан GAFA.

В сряда президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди на експерти да проучат данъка и да се прецени дали САЩ да не отвърнат с ответни мерки и наказателни санкции. Разследването е разпоредено по член от американския търговски закон, който бе приложен спрямо Китай заради политиката в технологиите и доведе до въвеждането на високи мита за китайския внос.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата