Медия без
политическа реклама

Най-бедните нации трябва да платят на Китай 22 млрд. долара

Става въпрос за заеми, отпуснати по инициативата "Един пояс, един път"

28 Май 2025
''Един пояс, един път'' на президента Си Цзинпин се фокусира предимно върху развиващите се страни, където правителствата се затрудняват да получат достъп до частни или други държавни инвестиции.
ЕПА/БГНЕС
''Един пояс, един път'' на президента Си Цзинпин се фокусира предимно върху развиващите се страни, където правителствата се затрудняват да получат достъп до частни или други държавни инвестиции.

Най-уязвимите държави в света са изправени пред катастрофа заради дълговете си към Китай. Това става ясно от анализ на австралийския мозъчен тръст за външна политика Lowy Institute. В доклада се казва, че през 2025 г. най-бедните 75 държави в света трябва да изплатят рекордните 22 млрд. щатски долара на Китай. Дългът на 75-те държави формира по-голямата част от общо 35 млрд. долара, които трябва да бъдат върнати на Китай през тази година.

Заемите са отпуснати по силата на инициативата ''Един пояс, един път'' (BRI) на президента Си Цзинпин. Става въпрос за държавно подкрепена глобална инвестиционна програма за инфраструктура, с която се подпомагат национални проекти като училища, мостове и болници, пътища, корабоплаване и летища.

Тази тежест ще се отрази на финансирането на здравеопазване и образование, както и на мерките за смекчаване на климатичните промени. Кредитната вълна превърна Китай в най-големия доставчик на двустранни заеми, достигайки пик от общо над 50 млрд. долара през 2016 г. - повече от всички западни кредитори взети заедно.

BRI се фокусира предимно върху развиващите се страни, където правителствата се затрудняват да получат достъп до финансиране.

Миналия месец друг анализ на Института Lowy установи, че Лаос е в тежка дългова криза, отчасти поради прекомерните инвестиции във вътрешния енергиен сектор, финансиран предимно от Китай.

Китайското правителство отрича обвиненията, че умишлено създава дългови капани. Подкрепиха го страните получатели, които обявиха, че Пекин е по-надежден партньор и предлага заеми, когато други отказват.

Но в доклада на Лоуи се казва, че рекордно високият дълг, дължим на Китай, може да бъде използван за „политически лост“, като се отбелязва, че това се случва на фона на огромни съкращения на чуждестранната помощ от администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп.

Докладът също така подчертава нови мащабни заеми, отпуснати на Хондурас, Никарагуа, Соломоновите острови, Буркина Фасо и Доминиканската република, всички в рамките на 18 месеца, след като тези страни смениха дипломатическото си одобрение от Тайван към Пекин.

Китай също така продължава да финансира някои стратегически партньори, включително Пакистан, Казахстан, Лаос и Монголия, както и страни, които произвеждат важни минерали и метали, като Аржентина, Бразилия и Индонезия.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Китай, заеми