Медия без
политическа реклама

Германия поиска международна зона за сигурност в Сирия

Според Берлин тя трябва да бъде създадена с участието на Турция и Русия, за да се разреши кризата

23 Окт. 2019
ЕПА/БГНЕС
Сирийският президент Башар Асад за пръв път посети фронтовата линия в провинция Идлиб и заяви, че победата над джихадистите там ще е ключова за края на осемгодишната гражданска война. Той обвини Турция, че иска за откъсне парче от сирийската територия.

Германският министър на отбраната и лидер на Християндемократическия съюз Анегрет Крамп-Каренбауер поиска "да бъде създадена зона за сигурност под международен контрол с участието на Турция и Русия", заяви тя в интервю за телевизия "Дойче веле". Според Крамп-Каренбауер създаването на такава зона ще стабилизира региона и ще позволи възстановяване на инфраструктурата и доброволно завръщане на бежанците. Министърът изтъкна, че работи в тясно сътрудничество с канцлера Ангела Меркел върху идеята за зона за сигурност в Северна Сирия и че е информирала най-важните съюзници на Германия за предложението. Това е първият случай, когато германското правителство предлага военна мисия в Близкия изток. Ако идеята бъде одобрена от Турция и Русия, ще се очаква Берлин да изпрати войници в Сирия като част от мисията.

Предложението на Крамп-Каренбауер може да създаде напрежение в германската управляваща коалиция, тъй като коалиционните партньори на Меркел от Германската социалдемократическа партия се отнасят скептично към каквато и да било директна военна намеса в Сирия. Министърът защити идеята, като заяви, че вече не може да слуша как германските политици само говорят, че са разтревожени от насилието в Сирия, но не предприемат действия. Според Крамп-Каренбауер Германия и нейните управляващи партии трябва да направят повече и да допринесат за решаването на кризата в Сирия. Тя ще го представи официално в кулоарите на среща на министрите на отбраната на страните членки на НАТО в четвъртък и петък. Тя поясни, че Бундестагът ще трябва да реши дали германските военни да участват в плана.

Турция иска да формира 120-километрова зона за сигурност след изтеглянето на сирийските кюрдски Сили за защита на народа (СЗН) в района от Тал Абияд и Рас ал Айн. Предвижда се зоната за сигурност да бъде удължена до 444 километра. Последиците от турската военна операция в Северна Сирия бе основната тема на среща в Сочи във вторник между турския президент Реджеп Ердоган и руския президент Владимир Путин. Очакваше се една от ключовите теми да бъде уточняване на зоните, в които частите на Анкара и Дамаск ще бъдат разположени.

 ОТКАЗ

Американските войски, прехвърлени от Сирия в Иракски Кюрдистан, не получиха разрешение да останат на нейна територия и ще трябва да го напуснат, съобщава съвместното оперативно командване на иракската армия, цитирано от Си Ен Ен. "Някои медии и информационни агенции съобщават за изтеглянето на американските войски от Сирия към Ирак. Всички американски войски, които се прехвърлят, получават разрешение да влязат в Иракски Кюрдистан с транзит, така че след това да напуснат Ирак", се казва в комюникето. "Няма разрешение тези сили да останат в Ирак", категорични са в Багдад. Миналата седмица шефът на Пентагона Марк Еспер заяви, че изтеглените от Сирия американски военни ще останат в Ирак, за да участват в операции срещу остатъците от "Ислямска държава".

Още по темата