Транспортният министър Гроздан Караджов предприема крайни мерки, за да реши проблема с неработещите климатици в новите вагони, доставени от компанията “Дойче бан”. Той е сформирал кризисен щаб и заплаши с уволнения, ако проблемът не се реши бързо. Караджов обяви и мерки за подобряване на услугата през лятото, както и нови проекти, одобрени за финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост.
“Чашата преля, месеци наред слушам обяснения защо климатиците не могат да се оправят. Това не може да продължава. Демонстрира се чиновническо отношение. Ако не се намери решение, първите пострадали ще са хората, забъркали проблема. Изследвал съм тези вагони персонално. Те си имат автоматично рестартиране. Но това не се случва. Никой не може да каже защо. Докато не решим въпроса, ще идват на работа с мен в събота, а не да си тръгват в 17.30”, коментира Караджов.
“Когато са поръчвани вагоните, не е подсигурен нито ремонтът, нито подръжката. Сега като се развалят, не знаем на кого да звъним”, добави той. И заяви, че лично започва да говори с представители на компанията в “Дойче бан”.
Вагоните втора ръка бяха купени през март 2024 г., когато министър на транспорта бе Георги Гвоздейков. За отопление и охлаждане те разчитат само на климатик и ако той се развали, вагоните се превръщат в душегубка, тъй като нямат прозорци, които да могат да се отварят. От самото начало с климатиците има проблем и в един период служителите на БДЖ изобщо отказваха да ги пуснат. Заради това преди няколко месеца Гроздан Караджов нареди всички климатици да са работещи. След това обаче възникнал нов проблем - климатиците работят в депото и още известно време след тръгването на влака. После, по неизвестна причина, спират. Снощи отново имаше подобен проблем с влака Варна-София.
Затова, до намирането на трайно решение, във всеки бърз влак да има един от ръководителите на БДЖ и един техник, който да проследява дали и колко работи климатикът, и при възможност да го поправя.
Вагоните с проблемни климатици ще бъдат дублирани с вагони с отварящи се прозорци, така че при авария пътниците да се преместят в резервен вагон. По предварителна информация става дума за 10 вагона с чести повреди в климатиците. Където е възможно, ще се закачат от обикновените вагони с купета, чийто прозорци поне се отварят. "Но и от тях нямаме никакъв резерв. Затова ще се наложи да прехвърлим част от по-малко натоварените линии на автобуси (климатизирани)", каза още Караджов.
Министърът е сформирал оперативен щаб и за чистотата във влаковете, където също ще има уволнения, ако тя не се подобри. Караджов специално обърна внимание и на грубото отношение на персонала на БДЖ, за което получава множество оплаквания.
"Успяхме да защитим пред ЕК пренасочването на сериозна сума по Националния план за възстановяване и устойчивост към жп проекти и това е сериозно признание за усилията ни", коментира още транспортният министър. При одобреното от ЕК преработване на плана системата на железниците ще получи допълнително 517 млн. лв. плана, които ще бъдат насочени и към инфраструктурата, и към нови влакове.
За пръв път с проекти по ПВУ е включена Националната компания “Железопътна инфраструктура”. НКЖИ ще получи 357 млн. лв. за изпълнение на два големи проекта - за дигитализация на железопътния път и контактната мрежа (195 млн. лв.) и за модернизиране на близо 52 километра релсов път и контактна мрежа по линията Русе-Каспичан (162 млн. лв.). “НКЖИ е кандидатствала с проекти при подготвянето на плана, но е била отхвърлена. Проектът за доставка на механизация за наблюдение и възстановяване на релсовия път и контактната мрежа е ключов за достигане на скорост на движени от 160 километра в час”, коментира Гроздан Караджов. Той допълни, че жп линията е изключително важна, защото е най-кратката връзка на товарите между Черно море и река Дунав.