Специални тактилни костюми ще направят концертите на Dream Theater (20 и 21 юли, Пловдив), Guns N’ Roses (21 юли, София), Роби Уилямс (28 септември, София) и концертите от фестивала Hills of Rock (25-27 юли, Пловдив) достъпни за хора с увреден слух, съобщават организаторите от Fest Team. По думите им подобна иновация се използва за първи път на българската и балканската музикална сцена.
„Музиката е универсален език, който обединява, вдъхновява и вълнува. Но за онези, които не могат да я чуят, тя често остава недостъпна. Тази година Fest Team премахва тази бариера чрез представянето на революционните тактилни костюми на Music: Not Impossible, които позволяват на всеки, който ги носи, да усети музиката чрез вибрации по цялото си тяло в едно потапящо сетивно преживяване, вдъхновено от общността на хората с увреден слух. За глухите хора това преживяване не е само въпрос на музика, а и въпрос на принадлежност, на възможност да бъдат част от нещо по-голямо от тях самите, да се слеят с множеството – нещо, което чуващите често приемат за даденост. Това е музикално равноправие“, коментират от Fest Team, цитирани и от БТА.
Тактилните костюми на Music: Not Impossible са признати за едно от най-добрите изобретения на 2023 г. от списание Time, а певецът Фарел Уилямс ги определя като „бъдещето на музиката“. Технологията вече е представяна на световни сцени като SXSW, Life is Beautiful Festival, Lincoln Center Silent Discos, турнето на Лейди Гага, Corona Capital Festival и Mighty Hoopla в Лондон.
Fest Team ще осигури шест специални костюма, които ще бъдат предоставени на хора от публиката с увреден слух. Публиката ще има възможност да преживее ритъма, текста и емоцията на песните чрез професионален музикален жестов превод, реализиран в партньорство със Stray Sheep, Deaf.bg, фондация „Развитие и интеграция“ и Съюза на глухите в България. Проектът е в синхрон със Закона за българския жестов език и бележи важна крачка към изграждане на културна среда, в която всеки може да сподели магията на музиката – символично подчертано и от датата на концерта на Роби Уилямс в София – 28 септември, която се пада в Седмицата на глухите.
Костюмът на Music: Not Impossible представлява преносима „раница“, която тежи няколко килограма и включва прикрепящи се елементи за китките и глезените. Тя „превежда“ звука от пулта, миксерите и микрофоните от сцената във вибрации, които позволяват на хората с увреден слух да усещат музиката върху кожата си. „Тази възможност не е важна само заради музика, тя има и значим социален аспект“, обяснява Даниел Белкер, технологичен иноватор, музикант и съосновател на компанията, изобретила костюмите, които идват и в България. „Вярваме, че музиката трябва да бъде преживяна от всички. С тази иновация правим още една крачка към по-достъпна и приобщаваща културна сцена в България“, изтъква Ралица Мерджанова, директор CSR проекти във Fest Team.
Този проект е част от по-широка социално-отговорна програма на Fest Team – „Живот по ноти“, с която компанията цели да превърне музиката в инструмент за реална промяна. Инициативата обединява каузи за подкрепа на новия живот, за достъп до култура за децата и за достойнството на възрастните хора. На всички големи събития тази година публиката ще може да се запознае с програмата и да дари за още три вдъхновяващи каузи, част от корпоративно-социалната програма на Fest Team – подкрепа за двойки с репродуктивни затруднения (в партньорство с фондация „Искам бебе“), „Музикална класна стая“ – за достъп до музикално образование за всички деца (с фондация „Музика за България“), и „Аз съм тук“ – изкуството като мост към по-добър живот за възрастните хора (заедно със сдружение „Аз съм тук“).