Медия без
политическа реклама

Touareg вкарва Volkswagen в играта на големите

Новото поколение на всъдехода може да преодолява ровове, дълбоки над половин метър

30 Авг. 2018

Скандалът с дизеловите двигатели удари сериозно по имиджа на Volkswagen и компанията се нуждаеше от модел, с който да покаже, че тя може да прави автомобили от висок клас. Фастбекът Arteon беше стъпка в тази посока, но той, поне засега, трудно се измъква от сянката на Passat, а и е разположен сегмент, в който търсенето е по-ограничено.

Третото поколение на Touareg обаче е на път да покаже, че германците искат да играят срещу най-големите, при това в класа на пълноразмерните всъдеходи. Там концернът Volkswagen има още 3 представителя - Audi Q7 и Porsche Cayenne, както и Lamborghini Urus. Всички те са изградени на модулната платформа MQB, която е в основата и на новия Touareg.

Всъдеходът е пораснал на размери – дълъг е със 77 мм повече от предшественика си, а е по-широк с 44 мм. Обаче е по-нисък със 7 мм, но в същото време обемът на багажника е увеличен значително – от 697 на 810 литра.

Използването на алуминий в платформата, което става все по-популярно при автомобилите от този клас, е помогнало на Touareg да свали 106 кг от теглото си. От лекия метал са направени 48% от каросерията на модела, другите 52% са от високоякостна стомана.

Всъдеходът излиза на пазара с избор от 3 двигателя – два дизелови и един бензинов. Дизелът е 3.0-литров V6 TDI, който в базовия вариант на модела развива мощност от 231 к.с. и 500 Nm въртящ момент. Същият мотор се предлага и във вариант с 285 к.с. и 600 Nm. Предстои и появата на 4.0-литров V8 TDI. Същият агрегат се поставя на Audi A8 и Bentley Bentayga. При Touareg той ще развива 421 к.с. и 900 Nm.

Бензиновата версия пък е с 3.0-литров V6 турбомотор, който развива 340 к.с. и 450 Nm. Той заменя досегашния атмосферен 3.6-литров V6 агрегат. Двигател на бензин ще се използва и при хибридната версия, която ще разчита на 367 к.с. Тази модификация засега ще се предлага само в Китай.

Всички версии на новия Touareg са получили 8-степенна автоматична скоростна кутия. Селекторът на трансмисията е подобен на този на Audi Q7, където вместо класически лост се използва компактен джойстик. Комбинацията от двигател и скоростна кутия позволява тегленето на товар с тегло до 3.5 тона.

При големия всъдеход на Volkswagen системата за задвижване на четирите колела 4Motion е постоянна, като може да прехвърля до 70% от въртящия момент към предните колела и до 80% към задните. Управляващата електронна система разполага с 5 режима на движение по тежък терен – „Автоматичен”, „Сняг”, „Пясък”, „Трева” и „Експерт”. При последния всички електронни асистенти се изключват и не се намесват в управлението.

Новата генерация на Touareg е първият всъдеход в историята на Volkswagen, оборудван с шаси със завиващи задни колела. При скорост до 37 км/ч те завиват в противоположна на предните посока, като облекчават маневрирането. Така е намален значително радиусът на завой. При по-голяма скорост пък задните колела завиват в същата посока като предните и по този начин се подобрява устойчивостта на автомобила.

След смяната на генерациите всъдеходът е запазил пневматичното си окачване, но то е преработено. В стандартния всъдеходен режим пътният просвет на Touareg се увеличава с 25 мм. При включването на специален офроуд режим каросерията са повдига със 70 мм, а при скорост над 120 км/ч автомобилът се снижава с 15-25 мм за подобряване на аеродинамиката. Благодарение на преработеното си окачване Touareg може да преодолее ров с дълбочина 570 мм (490 при предшественика му).

От компанията твърдят, че това е най-технологичният им модел, тъй като е оборудван с редица системи за безопасност и асистенти на водача. Всъдеходът може сам да се движи в задръствания, като скоростта не бива да превишава 60 км/ч. Системата се нарича Roadwork Line Assist, като след нейното активиране Touareg сам маневрира, поддържа лентата на движение, ускорява или спира напълно.

Автомобилът може да бъде поръчан и със система за нощно виждане, при която електрониката обработва изображението, получено от специална камера, вградена в средата на предната броня. Картина, на която се виждат откритите пешеходци или минувачи, се появява на електронния приборен панел.

Нито едно ниво на оборудване на Touareg няма да се предлага с аналогови прибори. Те са заменени от 12-инчов сензорен дисплей, на който излизат всички показания. Редом с него е разположен 15-инчов монитор на мултимедийната система.

Всъдеходът също така е получил матрична оптика, работеща на същия принцип като фаровете на Audi. Светлината може да се настройва в зависимост от обкръжаваща автомобила среда – град, магистрала, извънградско шосе и др. Touareg е оборудван и със система, позволяваща пътуване на дълги светлини, като тя разполага с по 128 светодиода във всеки фар. Част от тях изгасват при нужда, за да не заслепяват водача на идващия насреща автомобил.

Сред опциите има масаж на седалките с 8 програми, система за аварийно спиране, проекционен дисплей на предното стъкло и 21-цолови джанти. Освен това Touareg е получил USB-портове, и то 4, което отсъстваше дори при топ версиите на предния модел.

Ключови думи:

автомобили, Volkswagen

Още по темата