В преследване на технологичност автомобилните производители през последните години активно заменят бутоните и превключвателите със сензорни екрани. Оказа се обаче, че шофьорите не са готови да жертват удобство за футуристичен дизайн и тенденцията взе да се обръща. Много марки предефинират подхода към управлението в кабината, връщат физическите елементи и предлагат компромисни решения - все под давлението на потребителите.
Volkswagen
Германският производител беше един от първите, които преосмислиха подхода си. Главният дизайнер на марката - Андреас Минд, заяви, че прекомерният ентусиазъм за сензорни екрани и бутони е погрешно решение. В бъдещите модели компанията ще върне физическия контрол за ключови функции.
"Няма смисъл да се ровите през менютата за достъп до прости функции като промяна на силата на звука или регулиране на кливатичната система", каза Минд. Нещо повече - открито призна, че предишната концепция за интериора е била неуспешна.
Освен това Volkswagen планира да се откаже от сензорните панели на волана, връщайки традиционните бутони. "Хората обичат тактилната обратна връзка. В крайна сметка това е кола, а не смартфон", подчертава Минд.
Но в никакъв случай не става въпрос за пълно отхвърляне на дисплеите. VW възнамерява да намери баланс - основният екран ще остане за визуализация на данни, но отделните механични елементи ще получат важни функции.
Mercedes-Benz
Марката с три лъча в емблемата също възнамерява да се отдалечи от прекомерния брой дисплеи. Според представители на компанията големите екрани вече не са толкова интересни на купувачите. Главният дизайнер - Горден Вагенер, дори отиде по-далеч, като заяви, че екраните дори не са символ на лукс, защото вече се поставят и в масовите автомобили.
"Имате по-добър и по-голям телевизор у дома, нали? И всяка кола вече има голям екран. Затова трябва да създадем лукс, който надхвърля екрана - обясни дизайнерът. - Трябва да търсим лукс в нещо друго: в изработката и изтънчеността на детайлите".
Иронията е, че самата фирма преди активно насърчаваше обратната тенденция. Вземете, например, EQS, с неговия патентован MBUX Hyperscreen - 56-инчова "лента" от три дисплея, интегрирани под едно стъкло. Но сега компанията признава: технологичното "уау" вече не работи.
Новият повей вече е очевиден в новите концепции на Mercedes-Benz: вместо гигантски дисплеи, има ръчно изработени тактилни материали, алуминиеви превключватели и минималистичен интериор, с акцент върху ергономичността.
Hyundai
Корейският производител също признава, че сензорните екрани дразнят шофьорите. Компания, която доскоро активно популяризираше дигиталните интерфейси, сега променя стратегията си. И причината е проста: клиентите дадоха ясно да се разбере - те се нуждаят от физически бутони.
"Когато въведохме интегрирани екрани, експериментирахме и със сензорни контроли. Но клиентите не харесаха това", признава Ха Хак-су, вицепрезидент на Hyundai Design North America.
Според него у потребителите възниква "стрес, раздразнение и дори гняв", когато не могат бързо да намерят правилната функция в критична ситуация. Резултатът от тази обратна връзка вече се забелязва в новите модели. Например, Hyundai Ioniq 6 запазва голям дисплей, но го допълва с физически контроли за силата на звука, лостчета за превключване и отделни бутони за някои функции за климатичен контрол. Основните настройки на температурата обаче все още са поставени на сензорния панел.
Но има нюанс - Hyundai не изключва, че ерата на бутоните може да е временна. "Самоуправляващите се автомобили потенциално ще върнат контролите без бутони", отбелязва Кевин Канг, ръководител на интериорния дизайн в HDNA.
Междувременно компанията залага на "интелигентен хибриден подход", при който екраните са отговорни за мултимедията, а тактилните елементи са отговорни за безопасността и комфорта.
Subaru
Японският производител също направи крачка назад към шофьорите, като върна физическите бутони и копчета в актуализирания Outback, моделна година 2026.
Феновете на марката вече оцениха промените. Във форума на Reddit потребителите активно обсъждаха снимки на интериора на новия Outback, отбелязвайки, че завръщането на класическите регулатори е дългоочаквано решение. Според коментарите, много автомобилни марки са твърде увлечени от копирането на Tesla, безмислено премахвайки всички бутони и превключватели.
Иновацията беше особено приветствана от собствениците на предишното поколение Outback - например в модела от 2024 г. дори настройките на климика трябваше да се регулират чрез вертикалния сензорен екран. Някои шофьори бяха толкова впечатлени от промените назад, че се замислиха да заменят настоящите си автомобили с актуализирана версия.
Xiaomi
Докато много автопроизводители обсъждат дали да върнат бутоните, или да продължат да инсталират цифрови дисплеи, Xiaomi излезе с иновативен подход в скорошния си електрически автомобил SU7. Китайската фирма намери начин да помири феновете на сензорния екран и ентусиастите на тактилното управление.
Xiaomi SU7 е оборудван с модулна система. Централният екран има магнитни крепежни елементи от четири страни. Това позволява на собствениците сами да разширят интерфейса с физически контроли. Опционална докинг станция с аналогово копче за сила на звука и клавиши се прикрепя към долната част на дисплея. В същото време всички промени може да бъдат направени независимо, без сложно преоборудване на интериора.