Повечето шофьори поддържат и мият колата отвътре и отвън, но забравят да погледнат под капака. А там един от най-уязвимите детайли са клемите на акумулатора, които често се окисляват и това нарушава контакта и пречи на нормалната работа на цялото електрическо оборудване.
Оксидацията най-често става в условия на влажност, температурни промени и замърсяване. Но патината върху клемите може да се появи и след загуба на херметичност на акумулатора или сулфация - тогава ще бъде малко по-тъмна. Проблем с оксидация може да възникне и при повреда на регулатора на напрежението, което води до твърде силно зареждане на акумулатора, кипене на електролита и увеличено отделяне на газове, които влизат в реакция с клемите, а оттам и до патина.
Окислените клеми намаляват напрежението в мрежата, затрудняват стартирането на двигателя, особено през зимата, и може да намалят живота на акумулатора с 30%.
В същото време спасяването на акумулатора от този проблем може да стане с едно просто почистване, което отнема 15 минути и не изисква специални умения, нито препарати (иначе се продават всякакви специални течности). Необходими са ръкавици, сода бикарбонат, вода, стара четка за зъби, парцал и малко вазелин или техническа грес.
Ето и какво всъщност трябва да се направи:
- Изключете двигателя и всички електрически консуматори и оставете двигателя да изстине;
- Развийте гайките на клемите - и на плюса, и на минуса - и внимателно ги свалете от полюсите;
- Огледайте клемите и полюсите за признаци на корозия или изтичане на киселина;
- Ако има корозия, ги изтъркайте с четка за зъби, напоена в разтвор от сода за хляб и вода (1 супена лъжица сода на 1 чаша гореща вода) или купешки препарат за почистване на клеми;
- След процедурата изплакнете клемите и полюсите със студена вода и ги подсушете добре;
- Намажете ги с малко вазелин или техническа грес за клеми, за да предотвратите повторна корозия;
- Върнете клемите на правилните полюси и затегнете гайките;
- По преценка, за допълнителна защита, намажете и външната част на клемите с вазелин или медна грес.
Клемите е най-добре да се почистват два пъти годишно - напролет и наесен. При това винаги трябва да се обърне внимание и на акумулатора, особено ако двигателят има затруднения със стартирането, фаровете трептят на празен ход, на арматурното табло се появяват грешки или се вижда белезникаво покритие върху контактите. Това са сигнали, че е време за действие.